SEM

Wpływ adresu IP na pozycjonowanie stron

Google toczy nieustanną walkę z MFA (strony zrobione typowo pod Google AdSense) , jego algorytm w tym kierunku jest cały czas coraz bardziej doskonalony, pozwala on na szybką likwidację ?spamu wyszukiwarkowego?. Najpierw należy zrozumieć zasadę zarabiania na stronach MFA. Jednorazowo zostaje zakupione np 100 domen pod które zostaje wygenerowany automatem 100 witryn zawierających niejednokrotnie bezsensowną treść, ich celem jest wyskoczenie w niszowych wynikach wyszukiwarki i zarobienie na reklamie. Każde takie ?zaplecze? jest zainstalowane zawsze na jednym serwerze im tańszym tym większy zysk.
 
Każdy  serwer w Sieci ma własny IP, firmy hostingowe na jednym adresie IP mogą utrzymać wiele domen, z ekonomicznego punktu widzenia im więcej domen można wcisnąć na jeden serwer tym większy zysk.  Pozycjoner budując zaplecze też przede wszyskim kieruje się ofertą cenową firm hostingowych a swoje jedno zaplecze upycha na jak najtańszy serwer.
Własny serwer dedykowany ze stałym IP jest drogi, dla budowniczego zaplecza nieopłacalny , tutaj na taki ruch decydują się duże serwisy czy właściciele sklepów internetowych ,  i z tego właśnie Google bardzo dobrze zdaje sobie sprawę dając tutaj bonusa dla takiego stałego IP
Jak wygląda mechanizm budowy zaplecza pozycjonera ?
Praktycznie jest bardo podobny od mechanizmu stawiania MFA, z tym że wartość stron tych strona na pewno jest większa. Pozycjoner zakupuje 10 ? 20 domen na nich stawia (z lenistwa) najczęściej ten sam skrypt na kolejnych 10 sub domenach , w ten sposób zyskuje 100-200 stron zapleczowych na jednym IP  niejednokrotnie wzajemnie linkowanych przez wewnętrzne panele do zarządzania linkami czy wewnętrzne  systemy wymiany linków
Boty wyszukiwarki „bonusują” domeny hostowane na dedykowanych adresach IP (skoro kogoś stać na takie rozwiązanie to znaczy że dostarczona przez niego zawartość strony nie jest „spamem”).
Jak powiedział jedne z  starszych wyjadaczy z PIO : ?Wartość linków z wzajemnie likujących stron z tego samego adresu IP jest obniżana, Google podejrzewa, że tymi różnymi domenami zajmuje się ta sama firma(pozycjoner), co przekłada się na pozycjonowanie?

Schemat linkowania strony xann.pl

 
I mamy esencje dlaczego likowanie z różnych IP ma  wpływ na pozycjonowanie strony , tutaj warto zwrócić uwagę na to że coraz więcej firm oferuje SEO hosting umożliwiający otrzymywanie większej puli IP
Zapraszam do oglądnięcia wyników ankiety Czy IP ma znaczenie przy pozycjonowaniu stron ?

Previous post

There is no more story.

Next post

3 pytania które należy zadać firmie tworzącej strony internetowe

Tomasz Wieliczko

Tomasz Wieliczko

21 komentarzy

 1. 28 sierpnia 2009 at 11:47 — Odpowiedz

  Od kiedy serwer dedykowany jest nieopłacalny ;)? Przecież pod względem ekonomicznym jest on jak najbardziej opłacalny szczególnie jak ktoś ma dużo „ciężkich” stron zapleczowych.
  Jeżeli chodzi o „bonusy” za unikalne IP to mnie niestety nie przekonałeś. W artykule jest tylko teza która nie jest potwierdzona żadnymi testami.
  PS. Ładny schemat 😉

 2. 28 sierpnia 2009 at 14:51 — Odpowiedz

  I zobacz co napisałeś z jednego serwera nawet dedykowanego stoi na nim całe zaplecze które linkuje jedną podstronę – klasyczny przykład pozycjonerskiego zaplecza.
  Znając schemat stawiania takiego zaplecza pomyśl w jaki sposob je wykryć ?
  Przecież pozycjoner nie będzie dla każdej strony z zaplecza kupował osobnego IP i to jeszcze w dodatku w innej klasie

 3. 28 sierpnia 2009 at 15:21 — Odpowiedz

  Jak obniżyć moc stron pozycjonerów do „zera” które są tworzone tylko po to żeby oddawać swoją moc ? (bo po co ci zerowe zalecze ? )
  Jak namierzyć i stwierdzić że jest to zaplecze stworzone w jednym celu MFA lub pozycjonowania strony.
  Pomyśl jak a zauważysz ze IP odkrywa tu największa rolę

 4. 28 sierpnia 2009 at 15:13 — Odpowiedz

  Xann, po pierwsze kto powiedział że na dedyku masz tylko jedno IP :)? Przecież możesz mieć nawet 100 tylko znowu pytanie, po co? Zwykłe strony zapleczowe które mają sens nie są zbytnio banowane. Głównie bany lecą na wiki i generatory treści.
  Po drugie mowa jest o „bonusach” za unikalne IP a nie o wykrywaniu zaplecza przez google.
  Wiesz każdy lubi co innego ale zapewniam Cię że wiele pozycjonerów z PiO korzysta właśnie z serwerów dedykowanych ponieważ tak jak wspomniałem przy dużych i „ciężkich” zapleczach jest to opłacalne.
  Zwykły Kowalski który zaczyna tworzyć zaplecze wybierze zapewne serwery współdzielone ale nie ze względu na IP a ze względu na koszty 😉

 5. ilgesu
  28 sierpnia 2009 at 20:00 — Odpowiedz

  specjalista od mfa się znalazł…

 6. 28 sierpnia 2009 at 21:59 — Odpowiedz

  Znowu zmieniasz temat 😉 To że Google może wyzerować PR na całym zapleczu to jedynie założenie które nie udowadnia tego że za własne IP dostajesz jakieś „bonusy.
  I na tym chyba zakończę dyskusje i liczę na jakieś wyniki testów 😉

 7. 29 sierpnia 2009 at 08:56 — Odpowiedz

  Jak wiesz google sie chwali że bierze 200 czynników pod uwagę w ustalaniu pozycji
  Skąd wiesz że jednym z nich nie jest IP ?

 8. zibi
  28 października 2009 at 13:33 — Odpowiedz

  bierze ponad 400 czynników

 9. ristlish
  29 października 2009 at 19:30 — Odpowiedz

  Regionalizacja IP będzie zdecydowanie jedyną z funkcji IPv6.

 10. 10 listopada 2009 at 12:22 — Odpowiedz

  Xann, przy sposobie myślenia spammerów mysle, ze warto omijac szerokim lukiem tzw. seo hostingi. Na IP gdzie chcesz postawic chociaz minimalnie wartosciowy seriws bedzie stalo 500 spamow – jak G. na to bedzie spogladal?

 11. 24 lutego 2010 at 10:49 — Odpowiedz

  Jeśli pozycjonowana strona niemalże niemal konkurencji, to wystarczą linki przychodzące z stron o różnych domenach (subdomenach), niekoniecznie na innych adresach IP. Przykladem jest moje forum http://www.ZabranePrawko.pl

 12. vps
  28 lipca 2010 at 14:04 — Odpowiedz

  Może i serwer dedykowany jest nie opłacalny ale posiadanie własnego adresu ip nie koniecznie musi być równoznaczne z posiadanie własnego serwera. Rozwiązaniem jest hosting z adresem ip. O dziwo może okazać się tańszy niż hostingi oferowane bez adresu ip ale z wyższymi parametrami. Pozycjonerom jednak nie zależy aż tak bardzo na transferze czy pojemności konta a jedynie na ilości domem i subdomen jakie można wykorzystać. Doskonały przykładem może być host4ev który oferuje hosting z własnym ip już od 7,49 euro miesięcznie.

 13. sushi
  29 lipca 2010 at 08:53 — Odpowiedz

  godaddy.com – jest tanszy 4,99 USD + 2 USD za unikalne IP. Zna ktoś i testował ?

 14. 2 sierpnia 2010 at 12:35 — Odpowiedz

  Osobiście cały czas się obawiam postawić normalną stronę na takim hostingu SEO. Teraz nadarzyła mi się okazja, że koledze będę budował stronę i zgodził się abym za eksperymentował umieszczając nowo powstałą stronę firmową na hostingu seo. Jeśli pozycjonowanie jej będzie mi szło ciężej niż zwykle to chyba będę miał odpowiedź.

 15. 21 września 2010 at 14:16 — Odpowiedz

  Różnorodność adresów IP ma wpływ na wyniki pozycjonowania. Testowaliśmy 2 strony na tę samą frazę – obie domeny posiadały tyle samo treści i fraz w tekście na stronie. Jedna domena linkowana była z 10 stronek zapleczowych na różnych adresach IP – inne klasy C, druga z 10 domen na tym samym IP. Po 3 miesiącach strona na 10 różnych IP była w top10, linkowana z domen na jednym IP wypadła poza top50.
  Niedługo przeprowadzimy test przy użyciu 50 adresów IP z różnych klas C – konto z oferty hosting seo od group5.pl – konto SEO Business.

 16. metin
  17 listopada 2010 at 00:05 — Odpowiedz

  kto ma dedyka u hetzner?

 17. 26 sierpnia 2012 at 12:01 — Odpowiedz

  Dołączam się do poprzednika – ładny i przejrzysty schemat. Nie był bym jednak sobą, gdybym nie był trochę wścibski. Pytanie moje – czy to jest cała ilość linków/powiązań/odnośników, jakie prowadzą do strony xann.pl, czy tylko część, tak dla zobrazowania?

 18. 1 stycznia 2013 at 12:30 — Odpowiedz

  Ale przecież hosting współdzielony jaki oferuje największa liczba firm, ma unikalne IP.

 19. 29 stycznia 2013 at 16:37 — Odpowiedz

  Tyle wiedzy w jednym artykułem i już wiem czemu wiele moich serwisów po prostu nie daje odpowiedniego wsparcia pozycjonowanej witrynie

 20. 3 sierpnia 2014 at 02:09 — Odpowiedz

  Bardzo przydatne komentarze. Jednak trzeba robic wszsystko z umiarem aby gogle sie nie zorientowalo

 21. SEOparty | Link Building
  13 grudnia 2014 at 17:43 — Odpowiedz

  […] posiadał mniejszą wartość niż jego poprzednik, co jest bartdzo łądnie opisane w artykule (Wpływ adresu IP na pozycjonowanie stron…) jeżeli takich linków jest kilka to działanie może zostać uznane jako spam, a tego […]

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *