SEM

Wpadka Google Search Console

Dane ze statyk Google są coraz mniej wiarygodne. Przyczyn tego jest wiele i nie jeden artykuł powstał na ten temat, choćby ten: Google Analytics podaje dane szacunkowe.  Ale to, co teraz zobaczyłem, przeszło wszelkie moje oczekiwania.
Odkąd pojawiła się w Google Search Console  zakładka  „Analityka wyszukiwania„, to się przeprosiłem z GWT i raz w miesiącu tam zaglądam, żeby się dowiedzieć, pod jakimi to frazami wyświetla się strona i z jakich są wejścia, np.:
GWT-xann
Jak widać, oprócz typowo brandingowego wyszukiwania mojej firmy, jakimś dziwnym trafem załapałem się na frazę „strefa  kursów chomikuj”.
Jest  w tej zakładce prawdziwa kopalnia wiedzy na temat fraz, jakie ludzie wpisują,  przynajmniej tak mi się wydawało do dziś. Ale po kolei. Jakiś czas temu w ręce mi wpadła zbanowana domena całkowicie niewidoczna w Google:

 
Każdy gołym okiem widzi, że domena nie jest zaindeksowana w Google,  Semstorm również pokazuje, że taka domena wcześniej istniała, ale obecnie już jej nie widzi.
semstorm-jok
To teraz niech ktoś mi powie, skąd takie dane dla tej domeny w Google Search Console? Mamy wyświetlenia, mamy same TOP1 – super tylko, co z tego, jak to wszystko fantastyka naukowa, Sci Fi by Google.

 

Podsumowanie

Przyznaję, że nie  wiem, co myśleć. Wiedziałem, że dane ze statystyk Google są szacunkowe, ale ten przykład to już jest totalne Sci Fi by Google. Chyba że  Google już pokazuje przyszłe wyniki dla strony, to wtedy szacunek 🙂

Previous post

Wyniki testów wstrząsnęły branżą SEO

Next post

Jak zróżnicować i podlinkować błyskawicznie profil linków do zaplecza?

Tomasz Wieliczko

Tomasz Wieliczko

13 komentarzy

 1. 16 czerwca 2016 at 09:20 — Odpowiedz

  Z czymś takim jeszcze się nie spotkałem, choć nie raz mam przedziwne dane w GSC i różnią się bardzo od Analityka…

 2. 16 czerwca 2016 at 09:53 — Odpowiedz

  Dane w GWT brane są z kapelusza i nijak mają się do faktycznego stanu, mam dużo fraz w top1 w/g GWT dość popularnych a wyświetleń i wejść zero.

 3. Kuba
  16 czerwca 2016 at 09:58 — Odpowiedz

  Podobnie sytuacja wygląda w plannerze słów kluczowy. Podana liczba wyszukiwań często nie pokrywa się z tą realną.

 4. 16 czerwca 2016 at 10:04 — Odpowiedz

  To by było super pytanie dla tego gościa z G na festiwalu jakbyś mu pokazał te 3 zrzuty :D:D:D

 5. 16 czerwca 2016 at 10:30 — Odpowiedz

  Te dane nie są pokazywane w czasie rzeczywistym i dlatego są takie kwiatki a nie inne. Jedyny plus z Search Console jest taki że idzie wyciągnąć ciekawe frazy

 6. Tommy
  16 czerwca 2016 at 10:41 — Odpowiedz

  Może to pozycje, które google widzi „bez filtra”.

 7. TomekB3
  16 czerwca 2016 at 10:52 — Odpowiedz

  Przyjrzyj się uważnie wynikom np na frazę joker. Zwróć uwagę na firmę OSK Joker (na mapki też), przyjrzyj się, przeanalizuj historię i porównaj dane kontaktowe. Sprawa będzie jasna dlaczego masz wyświetlenia a klików nie.

 8. 7 listopada 2016 at 02:01 — Odpowiedz

  Te dane z GWT to zupełny kosmos. Ja dopiero co zacząłem pracować z stroną i rzeczywiście dla podanych fraz jest ona w wynikach na miejscach o których nawet nie warto wspominać a w statystykach dla tych samych fraz mam miejsca nawet w top10. To chyba nie statystyka w GWT a wizualizacja tego co by chciał użytkownik:) Wartość jedynie rozweselająca.

 9. 11 kwietnia 2017 at 18:10 — Odpowiedz

  Planera nie powinno być

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *