SEO

Różnice pomiędzy SWL stałym a rotacyjnym

Systemy wymiany linków (SWL) wracają do łask, lecz wiedza o tym, jak działają i jak je prawidłowo obsługiwać, jest znikoma, że nie powiem zerowa. Powoduje to, że zamiast korzyści przynoszą straty. Zatem postaram się wyjaśnić, których do czego używać.
 

Rodzaje systemów wymiany linków

SWL-e dzielą się na dwa rodzaje: systemy rotacyjne (e-weblink) i systemy stałe (statlink.pl).

Jak działa system rotacyjny?

Zasada działania systemów rotacyjnych na pierwszy rzut oka może wydawać się niezrozumiała, dlatego postaram się ją wytłumaczyć jak najprościej. Linkom w systemie przydziela się dowolną ilości punktów, np. od 1000 pkt. do 100 tys. pkt. Punkty decydują o tym, jak często linki będą wysyłane na strony podpięte do systemu. Im więcej jest przyznanych punktów, tym częściej link jest pobierany na domeny podpięte do systemu.
 

ilosc-pkt-na-link(Rys.1 e-weblink.com przedstawia przykładową ilość przyłożonych punktów na link i ilość pobrań od daty włożenia link do systemu)

Pobranie linka wiąże się z tym, że jest on przypisywany do paczki linków, które są pobierane przez domeny. W paczcie jest 250 linków – dobranych oczywiście wedle ilości przyznanych punktów na link. Witryna, która pobrała paczki, wyświetla losowo 5 linków spośród całej paczki, również uwzględniając ilość punktów. Paczki są wysyłane w częstotliwości 3 dni (e-weblink.com).
Podsumowując, zasada jest jedna: im więcej przyłożysz punktów na linka, tym link szybciej i częściej będzie wychodził na domeny. Po drugie, im więcej przyłożysz punktów, tym masz większe szanse, że to właśnie twój link zostanie wylosowany z paczki do wyświetlenia na stronie.
rotacyjny_linki

(Rys.2 przedstawia sposób linkowania systemem rotacyjnym z jednej domeny)

 

Jak działa system stały ?

Na początku zaznaczyć trzeba, że tak naprawdę żaden stały system nie jest stałym systemem (wiem, wiem wyszło masło maślane ale), po prostu linki są dużo rzadziej wywołane na domeny, w częstotliwości np. 30 dni. Linki, w zależności od przyznanych punktów, mogą trafić na stronę główną (najważniejszą) lub podstronę serwisu (przeważnie link ląduje wtedy w ciemnej dupie). Tutaj też należy zaznaczyć różnicę: otóż w systemie stałym nasz link ląduje na jednej stronie-podstronie (Rys.3), a w systemie rotacyjnym nasz link wyświetla się w znacznej części stron serwisu (Rys. 2) – i proszę nie mylić tutaj linków z systemu rotacyjnego z linkami site-wide.


(Rys.3 przedstawia sposób linkowania systemem stałym z jednej domeny)

 

Jakie są różnice pomiędzy SWL stałym a rotacyjnym ?

Różnica pomiędzy tymi dwoma rodzajami systemów jest ogromna i skupia się przede wszystkim w tym, co otrzymujemy z systemu za punkty, które przeznaczamy na link(i). W systemie stałym za przykładową ilość 1000 punktów otrzymujemy jednego linka z jednej domeny (1 IP), natomiast przy systemie rotacyjnym za tę samą ilość przeznaczonych punktów otrzymujemy X linków z X domen (X IP).
 


 

Jak używać systemów wymiany linków (SWL) rotacyjnych i stałych ?

Temat jest dość obszerny, ale w telegraficznym skrócie mogę powiedzieć, że rotacyjne stosujemy przede wszystkim do indeksowania wpisów w katalogach i preclach, do wzmacniania zaplecza i dopiero na samym końcu do dopalania (dopychania) pozycji strony pozycjonowanej. Natomiast systemy stałe służą, podobnie jak katalogi czy precle, do umacniania domeny.
Przy okazji odsyłam do najważniejszego KNOW HOW  o SWL-ach:  „Jak używać SWL„.

Previous post

Prawidłowy profilu linków przychodzących

Next post

Urząd pracy zapłaci za twoje szkolenie z marketingu internetowego

Tomasz Wieliczko

Tomasz Wieliczko

7 komentarzy

 1. Katarzyna
  19 października 2015 at 17:21 — Odpowiedz

  To lepiej używać SWL stałych czy rotacyjnych ?

  • 19 października 2015 at 19:04 — Odpowiedz

   Zawsze oba, bo to różne elementy

  • 20 października 2015 at 09:59 — Odpowiedz

   W pozycjonowaniu najlepiej używaj obu systemów, ale do różnych działań. Rotacyjne głównie używasz jeżeli chcesz zaindeksować link w danym katalogu lub do swoich stron zapleczowych. SWL natomiast do swojej domeny. Trzeba jednak uważać, ponieważ takie metody są uznawane za blackhat SEO.

 2. 5 listopada 2015 at 11:11 — Odpowiedz

  Tomaszu, a mógłbyś w skrócie opisać jak bezpiecznie używać SWLi?
  Czytam o tym dosyć sporo ale nadal nie bardzo rozumiem.
  Wiem, że raczej należy je stosować do zapleczówek a nie strony pozycjonowanej, ale nadal nie wiem jak ich stosować.

  • Contentowy.net
   21 listopada 2015 at 20:41 — Odpowiedz

   Nie da się bezpiecznie używać SWLI. To działania wbrew temu co mówi google. Czasem nawet za tekst gościnny z linkiem w postaci anchora możesz dostać karę ręczną. Czasy SWLi moim zdaniem dawno odeszły, a o tym, że wracają piszą ludzie, którzy chcą na tym zarobić. Dzisiaj już tylko zapełnianie stron wartościową treścią, dbanie o jakość witryn, stałe monitorowanie zmian i wprowadzanie nowinek, np. dostosowywanie strony do urządzeń mobilnych czy poprawa szybkości ładowania strony. Polecam odpuścić SWLe na rzecz pisania tekstów i publikowania ich w domenie, ewentualnie na na blogach innych. Im więcej podstron z tekstem, tym większa szansa, że gugielek pokaże Cię wyżej.

 3. 31 marca 2016 at 18:40 — Odpowiedz

  […] Różnice pomiędzy SWL stałym a rotacyjnym […]

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *