Newsy

Odszedł PageRank niech żyje PageRank

Już od dłuższego czasu nie było oficjalnej aktualizacji PageRank. Czy to oznacza, że przestał istnieć i już nie warto się nim przejmować? Zanim odpowiem wam na to pytanie albo sami nie wpadniecie na odpowiedź, zacznijmy od początku.

Co to jest PageRank?

PageRank jest to metoda nadawania indeksowanym stronom internetowym określonej wartości liczbowej w skali od 0 do 10, oznaczającej ich jakość. PageRank jest rozwinięciem znanej od dawana heurystyki, wedle której jakość tekstu jest proporcjonalna do liczby tekstów na niego się powołujących.
PageRank
Na tej metodzie w 1998 roku został oparty algorytm wyszukiwarki Google, który do dziś jest ściśle strzeżoną tajemnicą.  Zatem czy główny algorytm na jakim opiera się Google może zostać „olany” i zapomniany?  Są wysnuwane na ten temat różne tezy (10 Signs Google PageRank is Dead…to Non-Googlers), co na nasz język, żebym mógł przeczytać, przełożył Paweł Gontarek na swoim blogu: PageRank umarł – nie ma, nie będzie i nie ma już nadziei.
O ile można się zgodzić ze stwierdzeniem, że Google nie chce pokazywać PR z powodu  handlu linkami, gdyż cały rynek opierał się swego czasu tylko i wyłącznie na  PR, o tyle nie do końca udało im się ukrócić ten proceder. Co prawda na pewien czas brak aktualizacji PR utrudnił sprzedaż „mocnych” linków na rynku i do dziś są nabywcy, którzy z powodu swojej niewiedzy właśnie pod tym kątem kupują linki – np. na Allegro, ale trzeba jasno powiedzieć, że znawcy tematu już inaczej i po zupełnie innych parametrach oceniają wartość linka.
 

Czy PageRank nadal istnieje?

Oczywiście, że tak. Pomimo jego „ukrycia” przez Google, PR nadal jest odświeżany. Nawet śmiem twierdzić, że obecnie częściej niż to miało miejsce kiedyś, gdy Page Rank aktualizowano dwa razy do roku. Dlaczego tak uważam? Bo całe wytyczne Google dla webmasterów są zbudowane w oparciu o PageRank – cytujemy:
 

 • kupowanie lub sprzedawanie linków przekazujących PageRank
  …..

 • reklamy tekstowe przekazujące PageRank
  …..

 • artykuły sponsorowane lub reklamy natywne w przypadku otrzymywania płatności za artykuły, które zawierają linki przekazujące PageRank;
  ….

Konkluzja…
Mając na uwadze powyższe cytaty z Wskazówek jakościowych Google, twierdzę, że PageRank żyje, ma się bardzo dobrze i będzie nadal głównym czynnikiem rankingującym strony internetowe do czasu aż zniknie informacja o nim z tej strony  link…

Previous post

TOP100 najczęściej odwiedzanych stron w Polsce w 2015

Next post

Jak używać SWL

Tomasz Wieliczko

Tomasz Wieliczko

14 komentarzy

 1. luke
  18 lutego 2015 at 15:47 — Odpowiedz

  Trochę dziwna konkluzja oparta o to co jest we wskazówkach dla webmasterów, które nie do końca mogą być aktualne na dzień dzisiejszy

 2. Sebastian
  19 lutego 2015 at 11:45 — Odpowiedz

  Szczerze to dziwny wniosek. Google samo zapowiedziało, że od dawna nie ma i nie będzie aktualizacji PR co widać po tym, że nawet świeże strony które są już jakiś czas w sieci nie zdobywają PR a ty po tych wytycznych zaburzasz teorie i mówisz, że istnieje 😀 Wybacz ale zupełnie się nie zgodzę z twoją teorią

  • Jeżeli nie istnieje to dlaczego Google ma zapis w wytycznych o linkach wpływających na PageRank?

   • luke
    19 lutego 2015 at 16:40 — Odpowiedz

    a dlaczego za dużą ilość linków z nofollow, które nie przekazują PR i „oficjalnie” nie wspomaga pozycjonowania, można dostać karę ?

    • Jeszcze takiego powiadomienia nie widziałem od Google, za linki nofollow

     • luke
      20 lutego 2015 at 17:12

      ponieważ google nigdy nie mówi za jakie linki cię konkretnie karze ..

     • Oczywiście że mówi, za linki manipolujące PR!

     • acer
      20 lutego 2015 at 19:26

      Ja dostałem nieraz takie powiadomienie, poza tym aktualność dokumentacji Google jest żałosna i nie warto się na niej opierać.

 3. 19 lutego 2015 at 14:29 — Odpowiedz

  Wg mnie Pagerank dalej istnieje tak jak napisałeś.

 4. Nieznamsiiealewypowiem
  19 lutego 2015 at 14:48 — Odpowiedz

  Wpis oparty wyłącznie na gdybaniu i własnej opinii. Coś takiego jak PageRank oczywiście istnieje, ale różnica między tym, czym był kiedyś, a tym czym jest obecnie jest ogromna i chyba każdy to już wie.

 5. 24 lutego 2015 at 16:25 — Odpowiedz

  […] Odszedł PageRank niech żyje PageRank […]

 6. Marek
  11 marca 2015 at 16:05 — Odpowiedz

  Gdyby działał a z drugiej strony mamy brak aktualizacji to skazywałby wszystkie nowe strony na porażkę w organiku. W rzeczywistości wiele stron z niskim PR zajmuje dobre pozycje w TOP10 na olbrzymią ilość fraz.
  G. odwołuje się w powiadomieniach na PR ponieważ trzeba na coś zwalić. Trudno aby pisali, że działanie webmastera nie służy pomnażaniu majątku firmy i eliminowaniu wszelkiej konkurencji.

 7. Radosław
  9 czerwca 2015 at 15:26 — Odpowiedz

  Element, ktory jest wazny pod katem pozycjonowania. Bez wiedzy odnosnie page ranku ciezko stwierdzic czy warto na danej stronie zostawic link.

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *