Newsy

Jak robić SEO zaplecze?

Wypozycjonowanie strony bez linków jest mało prawdopodobne, chyba że są to niszowe frazy typu „ekspresowe pieczątki Knurów”, przy których wystarczy optymalizacja strony i naturalne linki do zaindeksowania strony przez Google. Jednakże przy frazach ciężkich – typu bielizna, opony, meble – sprawa się trochę komplikuje i bez przemyślanej strategii link buildingu nie ma co liczyć na spektakularny sukces.
15
Każdy, kto zainteresował się pozycjonowaniem stron, prędzej czy później dowiaduje się, że potrzebne mu jest zaplecze, czyli po prostu strony, na których będziemy umieszczać linki do naszych pozycjonowanych stron.
Tworzenie wartościowego zaplecza wspomagającego strony docelowe jest nadal bardzo dobrym sposobem na wzmocnienie pozycji w Google, jednak ważne jest, aby to zaplecze było dobrze zbudowane. W przypadku konkurencyjnych fraz solidnie zbudowane zaplecze to podstawa do osiągnięcia wysokich pozycji.
Bardzo istotną kwestią jest to, żeby linki pochodziły z zaplecza o powiązanej tematycznie treści, wtedy można osiągnąć znacznie lepsze efekty pozycjonowanej domeny, jak również sensowny ruch z tych stron. Wymierne rezultaty przynoszą również zaplecza, które posiadają rozbudowaną strukturę, a nie tylko jeden dział.

Tak obecnie wygląda struktura tworzonego przeze mnie zaplecza . Na zielono Web 2.0 oznaczyłem linkowanie z naszego zaplecza.

Link buiding

 

Jak powinno wyglądać zaplecze?

– muszą być umieszczone na różnych IP (idealne to jedna domena, jeden hosting)
– duża ilość domen
– monotematyczność
– unikalne artykuły
– skupienie się na dużej zawartości merytorycznej strony
– zdobywanie wysokiego PR
– zdobywanie dużego BL
– stare domeny

Z czego budujemy zaplecze ?

Najłatwiej i najszybciej po prostu kupić gotowe strony na Allegro – i tu należy szukać starych, ładnie zaindeksowanych serwisów z historią domeny i dużą ilością BL które właściciel sprzedaje, bo już mu się nie chce ich prowadzić (większość mojego zaplecza zdobyłem właśnie w ten sposób). Dawniej  można tam było także szukać gotowych skryptów za 9,99 pod zaplecze (których już nie polecam), takich jak opisy GG, bazy piosenek, bible czy też  generatorów treści.  Dziś prawdziwe zaplecze ma wyglądem wzbudzać pełne zaufanie osoby oglądającej, a jego treści mają być unikalne i nigdzie nie powielane.
Profesjonalne zaplecze to nie strony robione automatycznie, tylko zadbane i traktowane indywidualnie, jakby każda z nich była naszą wizytówka. Przy czym zaplecze to nie tylko nasz blog, ale mogą się na nie składać także katalogi stron czy też fora internetowe, np.:
http://adaptacjawnetrz.pl/
http://study-abroad.pl/
http://likeplus.waw.pl/
 

Cechy dobrego zaplecza

– mocno podlikowane z innych stron
– nie linkowe miedzy sobą
– unikalna treść
– różnorodność skryptów
– wiek zaplecza
Jedynym minusem wartościowego zaplecza jest jego cena. Są one bardzo kosztowne, bo robi się je ręcznie, a nie nie automatami, plus są nieustannie aktualizowane o nową treść.
Uwaga:
Najważniejszą cechą zaplecza jest władza nad linkami, które możemy w razie konieczności przyozdobić o parametr rel=nofollow, gdyby z niewiadomych przyczyn ktoś nas zaczął podejrzewać o intencjonalne manipulowanie wynikami w Google 😉
Jak wspomniałem na  początku, własne zaplecze jest jednym z elementów przemyślanej strategi link buildingu, która wygląda mniej więcej tak:

link-building

Previous post

Jak wzmocnić link z artykułu?

Next post

Jak Wypozycjonować One Page w 30 Dni? [STUDIUM PRZYPADKU]

Tomasz Wieliczko

Tomasz Wieliczko

53 komentarze

 1. 18 kwietnia 2016 at 12:49 — Odpowiedz

  ” linki pochodziły z zaplecza o powiązanej tematycznie treści” G prawda:) Link to link, a tematyczność to tylko woda na młyn i robienie hajsu na tematyczności, np przez Whitepress

  • 18 kwietnia 2016 at 12:59 — Odpowiedz

   Mówiąc tematyczność, mam na myśli ruch. Ruch tematyczny może powodować konwersje. Google nie zwraca uwagi na tematyczność

   • 18 kwietnia 2016 at 14:07 — Odpowiedz

    Zatem powinno to zostać jasno napisane. Cały artykuł bardzo konkretny, ale tu brakuje klarowności.

   • 26 stycznia 2017 at 10:33 — Odpowiedz

    Szczerze mówiąc, i biorąc pod uwagę, w jak wielu miejscach zwraca się uwagę właśnie na tematyczność linków, to brzmi to co najmniej kontrowersyjnie. W powszechnej opinii (nie lubie generalizować, ale w tym przypadku trudno tego nie zrobić) tematyczność ma znaczenie dla jakości linków. Czy na pewno jest inaczej?

 2. 18 kwietnia 2016 at 13:07 — Odpowiedz

  „Najłatwiej i najszybciej po prostu kupić gotowe strony na Allegro – i tu należy szukać starych, ładnie zaindeksowanych serwisów z historią domeny i dużą ilością BL” – tzn. możesz napisać jak szukałeś, jakąś przykładową frazę? typy „stara domena”? „stara strona”

 3. bogu
  18 kwietnia 2016 at 13:39 — Odpowiedz

  „Tak obecnie wygląda struktura tworzonego przeze mnie zaplecza . Na zielono Web 2.0 oznaczyłem linkowanie z naszego zaplecza.” a na grafice nawet pixela w kolorze zielonym nie ma… artykuł pisany na kolanie nic wartościowego nie wnosi a reklamowanie go jako riposty to ewidentny clickbait 😀 Szkoda bo wcześniejsze arty były ciekawe…

 4. Krzysiek
  18 kwietnia 2016 at 14:18 — Odpowiedz

  ten screen z poradnika to jakiś staroć jak sądzę ? Katalogi ? Kupione linki ? – usuń to lub popraw wg mnie, proszę

 5. 18 kwietnia 2016 at 15:09 — Odpowiedz

  Czyli SWLe nie wychodzą z mody 🙂 Byle by tylko nie linkować nimi tej najważniejszej strony.

 6. Pawel
  18 kwietnia 2016 at 15:41 — Odpowiedz

  W jaki sposób mocno podlinkować zaplecze z innych stron?

 7. Adam D.
  18 kwietnia 2016 at 15:44 — Odpowiedz

  Swieta racja poza PR ktorego nie ma a jezeli jest to nikt nie wie ile wynosi dla strony

 8. 18 kwietnia 2016 at 15:51 — Odpowiedz

  Nic się nie zmieniło, wszystko warte wypróbowania.

 9. 18 kwietnia 2016 at 15:53 — Odpowiedz

  @TomaszWieliczko zwiększa czas od napisania komentarza do wygaśnięcia CAPTCHA, bo obecnie jedno krótkie zdanie i już obecnie wyświetlona CAPTCHA nie ważna.

 10. 18 kwietnia 2016 at 16:03 — Odpowiedz

  Błażej, zdziwiłbyś się czasami. Tematyczność stron z których linkujesz docelową ma dość spore znaczenie przy długofalowych efektach.

 11. Tomek
  18 kwietnia 2016 at 22:22 — Odpowiedz

  Czemu zaplecza nie można linkować między sobą? Jeszcze niedawno popularne były takie schematy w formie koła?

 12. ;)
  18 kwietnia 2016 at 22:33 — Odpowiedz

  I pewnie warto dorzucić link od czegoś na AMP 😀 aby być zgodnym z postępem 😀

 13. TM
  19 kwietnia 2016 at 07:47 — Odpowiedz

  A gdzie kupić domeny? U jednego rejestratora czy u kilku? Ewentualnie, który rejestrator pozwala na zakup domen na jednym koncie dla kilku abonentów?

 14. 19 kwietnia 2016 at 10:52 — Odpowiedz

  Bardzo fajny, konkretny i przydatny artykuł. Niby nie jest to wiedza, która mnie oświeciła, ale dobrze sobie wszystko usystematyzować 😉 Dzięki!

 15. Marek_Cichy
  19 kwietnia 2016 at 20:53 — Odpowiedz

  Ile pierdyknąć punkcików z weblinka na jedną stronkę zapleczową by miała jakąś moc?

 16. jarek
  9 maja 2016 at 23:52 — Odpowiedz

  Jakie efekty można dostać na świeżo nowych domenach? Przykładowo nowe domeny i linki z nich puszczamy po 6-8 miesiącach do strony docelowej to by było już ok?

 17. 25 maja 2016 at 10:30 — Odpowiedz

  Posiadanie zaplecza jest bardzo przydatne jeżeli chodzi o osiąganie wysokich pozycji w Google. Ważne jednak aby było ono naprawdę wartościowe, w przeciwnym razie nie wpłynie na pozycjonowanie naszej witryny. Jeżeli więc mamy już strony zapleczowe, warto dbać o jakość publikowanych tam treści.

 18. jarek
  23 sierpnia 2016 at 10:43 — Odpowiedz

  Pytanie jak macie np stronę zapleczową z 30 artykułami to linkujecie każdy artykuł czy tylko stronę główną?

 19. Nawrot
  2 września 2016 at 16:30 — Odpowiedz

  Warto zauważyć, że ogromną zaletą w porównaniu do innych technik uzyskiwania linków jest całkowita kontrola i trzymanie tego całego procesu w ryzach – mam tu na myśli tworzenie oraz linkowanie do wybranej przez na strony docelowej. Chodzi mi także o ewentualne zmiany w algorytmie Google, do których możemy zawsze się dopasować i zmienić wzorzec linkowania.

 20. 15 listopada 2016 at 21:38 — Odpowiedz

  Cienka jest granica pomiedzy dobrym zapleczem a strona potraktowana przez google jako typowy spam.

  • 18 maja 2017 at 17:54 — Odpowiedz

   To prawda. Żeby zrobić na prawdę dobre zaplecze to trzeba wiele zainwestować. Głównie czasu. Ciężko to zrobić mając do pozycjonowania np. 50 stron. A dla 1 strony nie opłaca się budować zaplecza.

 21. 30 listopada 2016 at 13:01 — Odpowiedz

  dobry artykuł ,tylko trochę więcej o zapleczu dlaczego nie powinno się linkować między sobą

 22. 23 grudnia 2016 at 20:16 — Odpowiedz

  Czy z jednego wpisu na blogu z 2 poziomu są 2 linki jeden do strony pozycjonowanej a drugi do zaplecza?
  W każdym wpisie np. z bloga lub z forum na 2 poziomie jest link do strony głównej zaplecza czy do artykułu tematycznego/podstrony na zapleczu?

 23. 26 stycznia 2017 at 13:43 — Odpowiedz

  ile stron zapleczowych powinno się posiadać ?, czy np. 4-5 wystarczą ?
  czy hosting powinien być do każdej strony zapleczowej od innego dostawcy ?

 24. 26 lutego 2017 at 19:33 — Odpowiedz

  Dzięki za informacje o zapleczu. Od dzisiaj muszę zacząć je budować bo na razie średnio mi idzie z pozycjonowaniem.

 25. 14 marca 2017 at 02:17 — Odpowiedz

  Mamy ostatnio taki problem, że zaplecze dogania stronę docelową 🙁

 26. Shirtz
  25 kwietnia 2017 at 10:18 — Odpowiedz

  Jasno i konkretnie ale mam pytanie – jakie czynniki wziąć pod uwagę przy planowaniu wielkości zaplecza? Chciałbym sobie zrobić rozpiskę z konkretami ale nie wiem jak duże powinno być zaplecze.

  • Dawid
   17 stycznia 2018 at 01:33 — Odpowiedz

   Słyszałem, że dobrzy freelancerzy mają ok. 50 blogów zapleczowych.

 27. genju2
  10 maja 2017 at 14:51 — Odpowiedz

  Mamy domenę zapleczową czy ilość art umieszczonej ma jakiekolwiek znaczenie na pozycje? Mam namyśl 1 art linkujący do strony docelowej. A np. 50 art jest podlinkowana wewnętrznie miedzy sobą + do tego1 ważnego art. Czy te 50 art ma jakieś znaczenie ? Czy bez tych 50 art osiągniemy ten sam efekt? Zakładając, że art nie są najwyższej jakości ale zoptymalizowane + nie mają do siebie linków zewnętrznych.

 28. 29 maja 2017 at 11:47 — Odpowiedz

  Od dłuższego już czasu zastanawiam się czy jest sens robić zaplecza. Utrzymywanie stron zapleczowych kosztuje, często sporo. Koszty te często musimy ponosić nawet mimo braku klienta, jeśli chcemy utrzymać swoje zaplecze w ryzach. Znam już firmy, które w całości rezygnują z budowania zapleczy na korzyść pozyskiwania dobrej jakości linków.

  • Dawid
   17 stycznia 2018 at 01:34 — Odpowiedz

   Jak radzą sobie z pozycjonowaniem takie firmy bez zapleczy?

 29. 21 czerwca 2017 at 17:33 — Odpowiedz

  a dlaczego nie powinno się linkować między sobą?

 30. 4 września 2017 at 12:22 — Odpowiedz

  Ciekawy artykul. Krotko i na temat 🙂

 31. 3 listopada 2017 at 17:12 — Odpowiedz

  Czy dla małej strony firmowej opłaca się prowadzić zaplecze? Czy nie lepiej prowadzić bloga i identyfikować się wtedy z treścią zamieszczoną w serwisie ?

 32. 31 stycznia 2018 at 11:51 — Odpowiedz

  Dzięki za wartościowe porady Tomek! Wszystkiego na zielono 😉

 33. 10 lutego 2018 at 11:12 — Odpowiedz

  Zaplecze SEO to faktycznie nie taki prosty temat do realizacji. Setki domen, mnóstwo contentu, czas i pieniądze. Jednak nic nie zastąpi dobrego linka z tematycznego zaplecza.

 34. 20 lutego 2018 at 13:10 — Odpowiedz

  Spotkałam się z takimi zapleczami, które są stawiane na wordpressie, mają 2 artykuły i linki. Pytanko, czy to ma jakąkolwiek wartość lub tak jak zapewniają niektóre firmy, kiedykolwiek jej nabierze ?

 35. janusz
  7 marca 2018 at 12:11 — Odpowiedz

  W dobie likwidowania przez administratorów coraz to kolejnych darmowych miejscówek – platform blogowych jak i innych serwisów z opcją komentowania z linkiem, lub częstej zamiany w nich linków z dofollow na nofollow, posiadanie zaplecza na własnych domenach jest nieodzowne (nie licząc wspomnianej „ekspresowe pieczątki Knurów” i temu podobnych).

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *