SEM

Google obniża już strony niemobilne

Od jakiegoś czasu Google coraz mocniej podkreśla jak ważne jest posiadanie strony responsywnej (RWD) dostosowanej do urządzeń mobilnych, telefonów i tabletów.  Jeszcze nie tak dawno niewiele osób wierzyło, że może to powodować obniżanie pozycji w wynikach naturalnych, ale dziś już jest to oficjalna wiadomość ze strony Google.
 

Wyszukiwarka Google nie rozpozna tych stron jako przyjaznych dla urządzeń mobilnych, co wpłynie na ich wyświetlanie przez użytkowników smartfonów i pozycję w wynikach wyszukiwania.

 
strony_responsywne
 
 
Oznacza to, że odpowiedzią na pytanie, dlaczego strona spadła w wynikach, może być brak wersji mobilnej. Teraz już oficjalnie można uznać, że posiadanie strony responsywnej jest wymogiem, a nie ekstrawagancką fanaberią.
Nie ma więc nic dziwnego w tym, że Google od jakiegoś czasu zaczął brać pod uwagę mobilność jako coraz istotniejszy parametr witryny.  Brak responsywności najpierw obniży wyniki w mobile, a z czasem zapewne także w desktop, więc jak ktoś jeszcze nie ma, to najwyższy czas zrobić.
Posiadanie RWD to nie nadgorliwość tylko podążanie za nieuniknionym, wyraźnym i skądinąd słusznym trendem.
 

Sklepy i srtony responsywne

Previous post

Poszukiwany żywy SEO Junior

Next post

Jak content marketing to tylko na swojej stronie

Tomasz Wieliczko

Tomasz Wieliczko

22 komentarze

 1. 20 stycznia 2015 at 12:56 — Odpowiedz

  Bardzo dobry kierunek… przy obecnej ilości rozdzielczości ekranów i różnych urządzeń to jedyny słuszny kierunek. Jest jeszcze nadzieja, że dobrze zoptymalizowane i zaprojektowane strony będą wysoko 😉

 2. 20 stycznia 2015 at 13:18 — Odpowiedz

  witam, nie chodzi tu (jeszcze) wcale o brak wersji mobilnej (rwd etc.), tylko o testy automatyczne na urzadzeniach mobilnych, ktore wskazuja na utrudnienia, a takie testy przeprowadza sie bez informacji czy jest taka wersja czy nie, dowód? wiele stron nie ma wersji mobilnej a przechodza (wspomine testy) na urzadzeniach mobilnych, te strony nie dostaly powiadomienia od google i nie ruszaja sie zmiejsc w wyszukiwarce… to takie doprecyzowanie tematu = nie chodzi o wersje mobilna, chodzi o problemy na urzadzeniach mobilnych i to takze jest w komunikacie GWT.

 3. zeki
  20 stycznia 2015 at 13:30 — Odpowiedz

  Nie wszystkie strony dostają takie powiadomienia. Mam ich kilka a przyszło na jedną. Chyba, że się coś zmieni. Poza tym nie każdy potrzebuje strony mobilnej. Dziubdzianie na telefonie w biznesie się nie sprawdzi bo jak człowiek potrzebuje informacji to siada do kompa a nie rzeźbi gdzieś na małym ekranie

 4. Janusz
  20 stycznia 2015 at 13:41 — Odpowiedz

  jbać Google i ich wytyczne !

  • Faramir
   20 stycznia 2015 at 15:12 — Odpowiedz

   Dobrze gada! Polać mu!

 5. 20 stycznia 2015 at 13:55 — Odpowiedz

  Oczywiście ewentualny spadek pozycji dotyczy wyników na mobile, nie na desktop – chociaż nigdy nie wiadomo jak będzie.
  Ogólnie kierunek jest bardzo dobry i nie ma co tu krytykować polityki Google. Każdy kto próbował coś znaleźć w smartfonie lub tablecie, potwierdzi jak uciążliwe potrafią być strony niedostosowane do mobile.

 6. 20 stycznia 2015 at 17:20 — Odpowiedz

  Bardzo dobry wpis Tomku, jak zwykle 🙂
  Myślę że to mały czynnik rankingowy, bynajmniej póki co, niemniej wersję RWD warto mieć z powodu coraz większego ruchu pochodzącego z mobile 🙂

  • 29 stycznia 2015 at 22:39 — Odpowiedz

   Czynnik będzie prawdopodobnie coraz ważniejszy, więc warto być przed konkurencją. A co do obsługi ruchu mobilnego, to warto w tym kierunku inwestować – wielu specjalistów skupia się jedynie na pozyskaniu ruchu, a nie zastanawia się już nad tematem konwersji, który de facto jest kluczowy dla klienta.

 7. Michał
  20 stycznia 2015 at 17:51 — Odpowiedz

  Mylący tytuł artykułu – Myślałem, że są już jakieś wiarygodne dowody na to, że google faktycznie obniża pozycje stron nieprzystosowanych do mobile 😉

 8. 20 stycznia 2015 at 18:43 — Odpowiedz

  Od roku się przymierzam do zmiany, kupione kilka szablonów a ja nadal stoję w miejscu……….

 9. GuruSeo
  20 stycznia 2015 at 20:15 — Odpowiedz

  Są dwa aspekty i „trzy lub cztery strony medalu” jak mawiał mój znajomy. Pierwsza dotyczy DOCTYPE i treści związanych z odmianami html. Obecnie HTML5 jest „przejściowy, RWD dotyczy ogólnie lepszego ( szybszego dotykowego i big jpg ) poprawnego semantycznie kodu.
  Nie tworzy się ponownie „odkrywania koła na nowo” w postaci CSS i HTML stosuje się poprawne szablony i SaaS.
  Druga sprawa to mocno nagłaśniany wzbudzony ruch przez urządzenia mobilne. Zwiększenie sprzedaży reklam w sieci może być tylko jeśli rynek mobilny uzupełni „duże ekrany” PC Notebook od 10′ wzwyż.

 10. 20 stycznia 2015 at 23:58 — Odpowiedz

  Oprócz tego, że tytuł artykułu zawiera błąd ortograficzny, to wprowadza w błąd. Nie ma żadnej kary, nie ma żadnego spadku pozycji z powodu braku RWD. Jednym słowem żenada.

 11. 21 stycznia 2015 at 07:20 — Odpowiedz

  Tytuł wpisu wg mnie jest odpowiedni…żeby zaciekawić ludzi, zachęcić do wejścia i przeczytania. Aczkolwiek sam artykuł nie potwierdza „obniżania pozycji” stron bez RWD. To że w GWT jest taki komunikat o niczym jeszcze nie świadczy.

 12. 21 stycznia 2015 at 20:41 — Odpowiedz

  No ładne kwiatki, to zdążyłam rychło w czas:)

 13. 22 stycznia 2015 at 16:21 — Odpowiedz

  Nie mogę się z tym zgodzić albo korelacja jest znikoma. Strony oznaczone jako mobilne lecą mi w dół a konkurencja jako nie mobilna idzie do góry. Może i jest to nowy czynnik ale o niewielkim znaczeniu.

 14. Marcin Bytom
  25 stycznia 2015 at 14:09 — Odpowiedz

  Na niektórych stronach dało się zauważyć awans w serpach gdzie zostało to poprawione więc potwierdzam.

 15. 29 stycznia 2015 at 15:06 — Odpowiedz

  ja również dokładam swoje spostrzeżenia i potwierdzam informacje.

 16. 3 lutego 2015 at 10:43 — Odpowiedz

  Dopiero co zmienialiśmy stronę. Niestety nie jest mobilna. Czy warto dorabiać mobilną (tak jak dostałam propozycję) czy od razu robić jedną responsywną? Jestem ciekawa Waszego zdania (i kosztów).

 17. Upiter5
  6 lutego 2015 at 23:53 — Odpowiedz

  Pojawiają się wypowiedzi przeczące a szkoda. Strona, która się „umie zachować odpowiednio” na większej ilości ekranów urządzeń z pewnością szybciej odpowie na potrzebę szukających. Jeśli chodzi o dobry kod NIE RWD a takiego trochę się udało stworzyć to jest to poprawne bez ostrzeżeń ale czy:
  – taka strona złoży się odpowiednio na maleńkich np 5″ calowych ekranach ?
  – taka strona nie będzie archaiczna jak FSO Polonez w 21 wieku?
  – taka strona poradzi sobie z przyspieszeniem w informacji jaka się dokonuje?
  – będzie dotykowa jak zaraz cała sieć ?
  Ogólnie nie chodzi o to że RWD jest Mobilne inne podejście – np aktualizacja lub odpowiedzi na komentarze albo maile. Gdyby FB nie był mobilny i Google to co będą robić ludzie w brudnym busie zimą ?
  Pozdrawiam GuruSeo

 18. 18 lutego 2015 at 09:20 — Odpowiedz

  Mam nadzieje, że nie dostaniemy takiego powiadomienia.

 19. Kadai
  19 lutego 2015 at 23:32 — Odpowiedz

  Osobiście nie przepadam za tym trendem na strony RWD, na takich stronach nieraz połowa rzeczy w które właśnie klikam na deskopie jest wyłączona żeby się lepiej wyświetlało na mobilnych. Bywa to irytujące.

 20. 22 maja 2015 at 14:59 — Odpowiedz

  Mobilne serwisy już od dawna powinny być standardem, niemniej jednak od kiedy weszła nowa aktualizacja Google – ta kwestia zostanie unormowana. W dobie mobilności, responsywne serwisy są podstawą.

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *