Na jednej z grup SEO/SEM Polska na Facebook wpadło zapytanie „Czy zmiana szablonu w WordPressie może mieć wypływ na SEO?” które podzieliło branże na dwa obozy.
Czy zmiana szablonu w WordPressie może mieć wypływ na SEO?
Najprostsza wymijająca odpowiedz to „może ale nie musi” ale że nie jesteśmy politykami a pytanie jest dość proste to też jest prosta odpowiedz TAK lub NIE. Osobiście twierdze że jeżeli nie zmienia się struktura URL to nic złego się nie stanie, a moi oponenci twierdza wręcz przeciwnie ze będzie miała wpływ.
Żeby rozwiązać ten spór zrobimy publiczny test i będziemy obserwować monitoring 100 fraz. Wymienimy skórki na serwisach A i B, serwisy brały już udział w testach publikowanych tutaj: Content w służbie SEO
Serwis A infowiesci.com.pl
Serwis B texturekick.com.pl
Założenie testu.
Zakup nowych skórek na serwisie http://themeforest.net , wymiana skórek, nic więcej nie dotykami, nie robimy żadnych dodatkowych czynności związanych z optymalizacją strony.
17.01.2016 – do monitoringu zostało podłączone 100 fraz
19.01.2016 – wymiana skórek na obu serwisach
24.01,2016 – koniec testu – wnioski i efekty
Wyniki testu na dzień 25.01.2016r.
Serwis A infowiesci.com.pl
Serwis B texturekick.com.pl
Jak widać prawidłowa wymiana skórki w skrypcie WordPress jak na razie nie przyniosła żadnych „szkód”. Żeby nie było że tydzień czasu na przeprowadzenie testu to stanowczo za mało, test wymiany skórki będzie kontynuowany, będziemy do niego zaglądać po 14 dniach i 30 dniach.
ps. Jeżeli kogoś interesuje jak wymienić silnik strony bez straty pozycji to zapraszam na Optymalizacja i audyt stron
26 Responses
5 dni na test? To się nawet nie przeindeksuje jeszcze XD
Ego zmusza do udowodnienia światu przez kpiny a nie test, że masz rację Tomku?
No kolega może nie wie ale są sposoby żeby przeindexowax w jeden dzień 😉
Oczywiście, że kolega wie, że się da… Nawet w jeden kwadrans… Tylko że całego serwisu nie przeindeksujesz, choćbyś w portki popuścił. A skórek chyba nie zmieniasz tylko na tych podstronach, a w całości witryny.
Zgodzisz się chyba, że dużo elementów poza samymi podstronami, które monitorujesz ma wpływa na pozycje ich samych…? Zatem przeindeksowanie samych podstron daje argument nadal czysto hipotetyczny. Uważam, że ten test jest po prostu stronniczy i przeprowadzony pokazowo jak zmiany PiSu 😉
Można przetestować czy kot ma czarny kolor poprzez przemalowanie go najpierw na biało, potem na czarno, ale co to za test?
Ciekawy test.
wg. jakiego klucza dobierasz skórki?
Bierzesz tylko „nowe skórki” RWD czy wrzucisz skórkę opartą o tabele 🙂 ??
Skórka ma wpływ na:
– wielkość i jakość kodu HTML (semantyka, wielkość DOM),
– szybkość generowania strony (czas TTFB),
– wielkość całej strony (ilość załączników i bibliotek),
– linkowanie wewnętrzne
Skórka w ogóle nie ma wpływu na strukturę URL.
Kurcze … zatrzęsiesz rynkiem jak wykażesz, że semantyka, RWD i linkowanie wewnętrzne nie ma wpływu na pozycje. Wtedy pozostaną linki, linki, linki i content… i sam zapiszę się na szkolenie z e-weblinka 🙂
Biorę pierwsza skórkę RWD nie zagleniajac się czy jest SEO czy nie
Ps. Szkolenie z e-weblink jest tylko dla zaawansowanych 😉
Czy przyśpieszenie indeksacji nie wpływa negatywnie na pozycje? Czy to nie jest sygnał dla Google, że ktoś, po coś chce być w szybko w indeksie?
Nie ma wpływu
To że ktoś chce być szybko w indeksie to nic złego przecież 🙂
5 dni na test? Wnioski na podstawie mo itora pozycji? Test bedzie wiarygodny jak Andrzjek Duda i spolka..
I gdzie ten case? wpis się za wcześnie opublikował czy walczysz na siłę o wejścia?
PS czy te skórki są podobne czy zupełnie inne od środka, w sensie jedna ma rich snippet, poprawnie nagłówki, semantyka etc a druga nie?
PS2 popraw sobie „wypływ na seo” 😉
Dla umiejących czytać case jest przewidziany na 24.01.2016. Dla reszty to walka o wejścia.
Wynik cz I na 24.01
Raczej dla wszystkich nie wchodzących bezpośrednio, bo tytuł i opis (meta tagi/rss) to wbijaj i poznaj odpowiedź.
Ale patrząc na wpisy tu i na seo poland na G+, to znak rozpoznawczy Tomasza.
A według mnie będzie miało wpływ! W zależności jakie mamy szablony podstron i jakie wykorzystują sposoby wyświetlania treści (chociażby głupia ilość znaczników h1 na stronie, czy branie altów i title do obrazów, nie wspominając o tym, że niektóre szablony mają breadcrumpy, inne nie ….). Czekam na małe rozchwianie pozycji w wynikach wyszukiwania. Niektóre szablony są robione pod wujka Google, niektóre mają być ładne inne są użyteczne, więc jeśli chcesz zmieniać szablon to zobacz jak jest zorganizowany i nie kupuj tylko i wyłącznie oczami 😉 Pozdrawiam i czekam na wyniki testów!
Romku jakie znasz sposoby żeby znaleźć szablony pod wujka Googla? Oprócz wyszukiwania po seo i responsive?
Jeszcze jedno pytanie. Podmiana skórki przez Tomasza przebiegła bardzo sprawnie i bez włączenia trybu przerwy technicznej. Czy taki zabieg nie może obniżyć pozycji jeśli przerabiamy skórkę on-line? Czy to tylko zależy od szybkości tej operacji? Bo gdyśmy robili przebudowę strony parę dni to chyba należało by włączyć „Maintenance Mode” na naszej stronie, mam rację?
No na pewno taki zabieg musi być zrobiony błyskawicznie i nie tylko chodzi tu o roboty Google a przede wszystkim internautów
Tomasz. Popełniasz podstawowy błąd logiczny, zrozum to. Pytanie brzmi „czy po zmianie szablonu pozycje mogą polecieć”. Ty udowodniłeś jedynie, że po zmianie szablonu przy jednoczesnym zadbaniu o strukturę URL w tym przypadku nie poleciały. Nie udowodniłeś, że nie mogą polecieć. Gdyby teza brzmiała „zmiana szablonu zawsze powoduje zmianę pozycji”, to Twój przykład miałby wartość, jako jakikolwiek dowód. W obecnym wydaniu nie ma żadnej. Zero. Aby udowodnić postawioną tezę trzeba by przebadać wiele stron w podobnych warunkach przy różnym stopniu zmian (z bardzo prostej strony np. na bardzo intensywnie linkującą z poziomu strony głównej do podstron lub odwrotnie). Do tego kwestia zmian menu głównego przy rozbudowanych serwisach. Test oprócz błędu logicznego, nie uwzględnił ogromnej ilości okoliczności.
To tak jakbym powiedział, że palenie tytoniu powoduje raka, a Ty byś podał przykład osoby, która pali papierosy, ale raka nie ma. Logika ma przyszłość, serio 🙂
Jak już wcześniej napisałem, a co potwierdził Zgred, że jak normalnie wymienisz skórkę bez ządnych zmian to nie polecą – chyba że usilnie bedziesz stała się coś spieprzyć to tak. Przy zmianie skórki zmienia się tylko grafika nic więcej, dziwie się Szymon że tego nie wiedziałeś, nie zmienia się struktura linkowania.
Zdefiniuj „skórkę”. Szablon graficzny może przewidywać np. 2 menu a może przewidywać 1 na stronie głównej. To może wpłynąć na architekturę informacji i mimo, że stron będzie tyle samo, URL-e będą te same, to linkowanie wewnętrzne się zmieni. Tak było zadane pytanie na grupie.
Oczywiście, że da się to zrobić tak, aby nie stracić pozycji 🙂 ale trzeba wiedzieć, co się robi i nie jest to zabawa dla kogoś całkowicie zielonego. Zresztą pisałem o tym 1,5 miesiąca u siebie na blogu i wierz mi, że wiem o czym mówię 😀 http://www.szymonslowik.pl/o-czym-nalezy-pamietac-robiac-redesign-strony-aby-nie-stracic-ruchu-z-google/
Szymon wpadnij do nas na piątkwe SEOparty do Katowic pogadamy 😉
wow, nie jestem nawet seowcem zeby wiziec ze ten test nie ma sensu, ktos zpaytal czy zmiana karoserii moze wplynac na wlasciowi aerodynamiczne a ty przemalowales auto, LOL
piszesz jak ekspert ale wystarczy pomysle zeby dostrzec brak tresci i mialkosc tekstow niestety na calym tym blogu, takze zamiast produkowac 10 wpisow pod chwytliwym tytulem lepiej napisz 1 ktory bedzie faktycznie uzyteczny
powodzenia
własnie ktoś zapytał czy zmiana kolory samochodu może wpłynąć na jego szybkość a nie wymiana karoserii jak Ci sie wydaje
Po siedmiu dniach od wymiany skórki nie było zauważalnych zmian, ale obiecywałeś, że „test wymiany skórki będzie kontynuowany, będziemy do niego zaglądać po 14 dniach i 30 dniach.” Czy opublikujesz również te późniejsze wyniki testu lub dodasz informację czy nadal nic się nie zmieniało?
Do dnia dzisiejszego nic się nie zmieniło, każdy może sobie sprawdzić sam wyrywkowo
Ciekawy test, czekam na kontynuację