NewsySEO

Case: Skutki wymiany skórki w WordPress

Na jednej z grup SEO/SEM Polska na Facebook wpadło zapytanie „Czy zmiana szablonu w WordPressie może mieć wypływ na SEO?” które podzieliło branże na dwa obozy.

Czy zmiana szablonu w WordPressie może mieć wypływ na SEO?

Najprostsza wymijająca odpowiedz to „może ale nie musi” ale że nie jesteśmy politykami  a pytanie jest dość proste to też jest prosta odpowiedz TAK lub NIE. Osobiście twierdze że jeżeli nie zmienia się struktura URL to nic złego się nie stanie, a moi oponenci twierdza wręcz przeciwnie ze będzie miała wpływ.
Żeby rozwiązać ten spór zrobimy publiczny test i będziemy obserwować monitoring 100 fraz.  Wymienimy skórki na serwisach  A i B, serwisy brały już udział w testach  publikowanych tutaj: Content w służbie SEO

Serwis A infowiesci.com.pl          

INFOWIESCI 2016-01-17 10-56-12

infowiesci

Serwis B texturekick.com.pl

TextureKICK 2016-01-17 10-58-49

Panel Administracyjny 2016-01-17 11-08-57

Założenie testu.

Zakup nowych skórek na serwisie http://themeforest.net , wymiana  skórek, nic więcej nie dotykami, nie robimy żadnych dodatkowych czynności związanych z optymalizacją strony.
17.01.2016 – do monitoringu zostało podłączone 100 fraz
19.01.2016 – wymiana skórek na obu serwisach
24.01,2016 – koniec testu – wnioski i efekty
 

Wyniki testu na dzień 25.01.2016r.

Serwis A infowiesci.com.pl

Serwis B texturekick.com.pl

Jak widać   prawidłowa wymiana skórki w skrypcie WordPress jak na razie nie przyniosła żadnych „szkód”.  Żeby  nie było że tydzień czasu na przeprowadzenie testu to stanowczo za mało, test wymiany skórki będzie kontynuowany, będziemy  do niego  zaglądać po 14 dniach i  30 dniach.
ps. Jeżeli kogoś interesuje  jak wymienić silnik strony bez straty pozycji to zapraszam na Optymalizacja i audyt stron
 
 

szkolenie-optymalizacja-pozycjonowanie

Previous post

Pozycjonowanie na pasożyta czyli dlaczego włamują się do Google Search

Next post

Ilu klientów obsłuży prawdziwy SEOwca ?

Tomasz Wieliczko

Tomasz Wieliczko

26 komentarzy

 1. 17 stycznia 2016 at 12:38 — Odpowiedz

  5 dni na test? To się nawet nie przeindeksuje jeszcze XD
  Ego zmusza do udowodnienia światu przez kpiny a nie test, że masz rację Tomku?

  • 17 stycznia 2016 at 12:49 — Odpowiedz

   No kolega może nie wie ale są sposoby żeby przeindexowax w jeden dzień 😉

   • 18 stycznia 2016 at 12:45 — Odpowiedz

    Oczywiście, że kolega wie, że się da… Nawet w jeden kwadrans… Tylko że całego serwisu nie przeindeksujesz, choćbyś w portki popuścił. A skórek chyba nie zmieniasz tylko na tych podstronach, a w całości witryny.
    Zgodzisz się chyba, że dużo elementów poza samymi podstronami, które monitorujesz ma wpływa na pozycje ich samych…? Zatem przeindeksowanie samych podstron daje argument nadal czysto hipotetyczny. Uważam, że ten test jest po prostu stronniczy i przeprowadzony pokazowo jak zmiany PiSu 😉
    Można przetestować czy kot ma czarny kolor poprzez przemalowanie go najpierw na biało, potem na czarno, ale co to za test?

 2. nebuso
  17 stycznia 2016 at 13:48 — Odpowiedz

  Ciekawy test.
  wg. jakiego klucza dobierasz skórki?
  Bierzesz tylko „nowe skórki” RWD czy wrzucisz skórkę opartą o tabele 🙂 ??
  Skórka ma wpływ na:
  – wielkość i jakość kodu HTML (semantyka, wielkość DOM),
  – szybkość generowania strony (czas TTFB),
  – wielkość całej strony (ilość załączników i bibliotek),
  – linkowanie wewnętrzne
  Skórka w ogóle nie ma wpływu na strukturę URL.
  Kurcze … zatrzęsiesz rynkiem jak wykażesz, że semantyka, RWD i linkowanie wewnętrzne nie ma wpływu na pozycje. Wtedy pozostaną linki, linki, linki i content… i sam zapiszę się na szkolenie z e-weblinka 🙂

 3. 17 stycznia 2016 at 14:30 — Odpowiedz

  Czy przyśpieszenie indeksacji nie wpływa negatywnie na pozycje? Czy to nie jest sygnał dla Google, że ktoś, po coś chce być w szybko w indeksie?

 4. 17 stycznia 2016 at 16:00 — Odpowiedz

  To że ktoś chce być szybko w indeksie to nic złego przecież 🙂

 5. k
  17 stycznia 2016 at 16:29 — Odpowiedz

  5 dni na test? Wnioski na podstawie mo itora pozycji? Test bedzie wiarygodny jak Andrzjek Duda i spolka..

 6. 17 stycznia 2016 at 16:46 — Odpowiedz

  I gdzie ten case? wpis się za wcześnie opublikował czy walczysz na siłę o wejścia?
  PS czy te skórki są podobne czy zupełnie inne od środka, w sensie jedna ma rich snippet, poprawnie nagłówki, semantyka etc a druga nie?
  PS2 popraw sobie „wypływ na seo” 😉

  • 18 stycznia 2016 at 15:15 — Odpowiedz

   Dla umiejących czytać case jest przewidziany na 24.01.2016. Dla reszty to walka o wejścia.

   • 18 stycznia 2016 at 16:41 — Odpowiedz

    Wynik cz I na 24.01

   • 18 stycznia 2016 at 19:56 — Odpowiedz

    Raczej dla wszystkich nie wchodzących bezpośrednio, bo tytuł i opis (meta tagi/rss) to wbijaj i poznaj odpowiedź.
    Ale patrząc na wpisy tu i na seo poland na G+, to znak rozpoznawczy Tomasza.

 7. 18 stycznia 2016 at 00:33 — Odpowiedz

  A według mnie będzie miało wpływ! W zależności jakie mamy szablony podstron i jakie wykorzystują sposoby wyświetlania treści (chociażby głupia ilość znaczników h1 na stronie, czy branie altów i title do obrazów, nie wspominając o tym, że niektóre szablony mają breadcrumpy, inne nie ….). Czekam na małe rozchwianie pozycji w wynikach wyszukiwania. Niektóre szablony są robione pod wujka Google, niektóre mają być ładne inne są użyteczne, więc jeśli chcesz zmieniać szablon to zobacz jak jest zorganizowany i nie kupuj tylko i wyłącznie oczami 😉 Pozdrawiam i czekam na wyniki testów!

 8. 20 stycznia 2016 at 10:12 — Odpowiedz

  Jeszcze jedno pytanie. Podmiana skórki przez Tomasza przebiegła bardzo sprawnie i bez włączenia trybu przerwy technicznej. Czy taki zabieg nie może obniżyć pozycji jeśli przerabiamy skórkę on-line? Czy to tylko zależy od szybkości tej operacji? Bo gdyśmy robili przebudowę strony parę dni to chyba należało by włączyć „Maintenance Mode” na naszej stronie, mam rację?

 9. 25 stycznia 2016 at 09:53 — Odpowiedz

  Tomasz. Popełniasz podstawowy błąd logiczny, zrozum to. Pytanie brzmi „czy po zmianie szablonu pozycje mogą polecieć”. Ty udowodniłeś jedynie, że po zmianie szablonu przy jednoczesnym zadbaniu o strukturę URL w tym przypadku nie poleciały. Nie udowodniłeś, że nie mogą polecieć. Gdyby teza brzmiała „zmiana szablonu zawsze powoduje zmianę pozycji”, to Twój przykład miałby wartość, jako jakikolwiek dowód. W obecnym wydaniu nie ma żadnej. Zero. Aby udowodnić postawioną tezę trzeba by przebadać wiele stron w podobnych warunkach przy różnym stopniu zmian (z bardzo prostej strony np. na bardzo intensywnie linkującą z poziomu strony głównej do podstron lub odwrotnie). Do tego kwestia zmian menu głównego przy rozbudowanych serwisach. Test oprócz błędu logicznego, nie uwzględnił ogromnej ilości okoliczności.
  To tak jakbym powiedział, że palenie tytoniu powoduje raka, a Ty byś podał przykład osoby, która pali papierosy, ale raka nie ma. Logika ma przyszłość, serio 🙂

  • 25 stycznia 2016 at 11:58 — Odpowiedz

   Jak już wcześniej napisałem, a co potwierdził Zgred, że jak normalnie wymienisz skórkę bez ządnych zmian to nie polecą – chyba że usilnie bedziesz stała się coś spieprzyć to tak. Przy zmianie skórki zmienia się tylko grafika nic więcej, dziwie się Szymon że tego nie wiedziałeś, nie zmienia się struktura linkowania.

 10. Szymon Słowik
  25 stycznia 2016 at 15:09 — Odpowiedz

  Zdefiniuj „skórkę”. Szablon graficzny może przewidywać np. 2 menu a może przewidywać 1 na stronie głównej. To może wpłynąć na architekturę informacji i mimo, że stron będzie tyle samo, URL-e będą te same, to linkowanie wewnętrzne się zmieni. Tak było zadane pytanie na grupie.
  Oczywiście, że da się to zrobić tak, aby nie stracić pozycji 🙂 ale trzeba wiedzieć, co się robi i nie jest to zabawa dla kogoś całkowicie zielonego. Zresztą pisałem o tym 1,5 miesiąca u siebie na blogu i wierz mi, że wiem o czym mówię 😀 http://www.szymonslowik.pl/o-czym-nalezy-pamietac-robiac-redesign-strony-aby-nie-stracic-ruchu-z-google/

 11. dobryczlowiek
  25 lutego 2016 at 17:19 — Odpowiedz

  wow, nie jestem nawet seowcem zeby wiziec ze ten test nie ma sensu, ktos zpaytal czy zmiana karoserii moze wplynac na wlasciowi aerodynamiczne a ty przemalowales auto, LOL
  piszesz jak ekspert ale wystarczy pomysle zeby dostrzec brak tresci i mialkosc tekstow niestety na calym tym blogu, takze zamiast produkowac 10 wpisow pod chwytliwym tytulem lepiej napisz 1 ktory bedzie faktycznie uzyteczny
  powodzenia

 12. Bartosz
  8 marca 2016 at 12:23 — Odpowiedz

  Po siedmiu dniach od wymiany skórki nie było zauważalnych zmian, ale obiecywałeś, że „test wymiany skórki będzie kontynuowany, będziemy do niego zaglądać po 14 dniach i 30 dniach.” Czy opublikujesz również te późniejsze wyniki testu lub dodasz informację czy nadal nic się nie zmieniało?

 13. 17 grudnia 2016 at 18:05 — Odpowiedz

  Ciekawy test, czekam na kontynuację

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *