SEO

Audyt strony oraz optymalizacja strony – ecommerce cz. II

Po wypełnieniu sklepu oraz podłączeniu go zewnętrznych narzędzi, takich jak Tag Manager, Google Analytics, Google Search Console, ahrefs.com czy Senuto, kolejnym krokiem będzie przeprowadzenie audyt strony  oraz optymalizacja internetowej w celu dostosowania strony do wymagań Google, wyeliminowania wszystkich błędów oraz zwiększenia widoczności w wynikach organicznych.
Chcę tu zwrócić uwagę na różnicę pomiędzy zwiększeniem widoczności serwisu w wynikach organicznych a podwyższeniem jego pozycji w rankingu. Proszę nie oczekiwać, że po pełnej i prawidłowej optymalizacji strony nagle nasza strona podskoczy w rankingu na TOPowe  frazy. Spowoduje za to, że na unikalne będziemy pierwsi, np.:
 

Świecznik – fraza ciężka
drewniany świecznik – fraza średnia
drewniany świecznik Blade – fraza unikalna

 
Na start mamy takie pozycje. Będziemy je śledzić i sprawdzać, czy optymalizacja strony spowodowała ich wzrost.
optymalizacja strony oraz audty strony
 
Całkowity audyt strony internetowej składa się z kilku części, zawiera się w nim: analiza techniczna, analiza pod kątem SEO oraz analiza użyteczności WEB Usability UX, której poświecimy kolejny odcinek.
Do przeprowadzenie kompleksowej analizy użyjemy dwóch sposobów: wykorzystamy zewnętrzne narzędzia oraz własną SEO checklistę 😉 Nasz sklep internetowy nie był dotychczas optymalizowany, więc przeprowadzimy pierwszy audyt strony. Osobiście robię audyt strony i optymalizację strony co 3 miesiące, tak też będzie w tym przypadku. Zaczynamy.

Audyt strony – analiza techniczna

Przy analizie technicznej sprawdzamy następujące parametry:

 1. Server IP

  IP:94.152.44.192  – dzięki IP  sprawdzamy naszych sąsiadów, z którymi jesteśmy serwerze, a mówiąc inaczej, czy nie znaleźliśmy się w złym sąsiedztwie, które może wpłynąć negatywnie na nasza witrynę.

 2. Wiek domeny

  Nasza 2007r. –  to prawda, że domena jest jak wino, im starcza, tym lepsza 😉 Ze świeżymi domenami musimy działać dużo ostrożniej, ze starszymi możemy od razu sobie na więcej pozwolić.

 3. Historia domeny

  http://web.archive.org/web/*/fabrykapomyslu.pl – koniecznie musimy sprawdzić historię naszej domeny, bo może się okazać, że kupiliśmy domenę po przejściach i na starcie mamy filtra lub bana. Z innych ciekawostek: zanim kupimy nowy adres internetowy, warto też sprawdzić, czy nie jest on znakiem zastrzeżonym. Ja o mały włos bym taki kupił  . Było naprawdę blisko 🙂

 4. Szybkość wczytania strony

  https://webspeed.intensys.pl/wyniki/48568/ – o ile dyskusja ciągle trwa, czy szybkość wczytywania strony wpływa na pozycję, to na pewno współczynnik odrzuceń w przypadku stron, które ładują się szybciej, jest niższy.

 5. SSL

  BRAK dla fabrykapomyslu.pl – Google ogłosiło, że https ma wpływ na ranking strony wynikach, co sugeruje, że choćby dlatego warto mieć certyfikat SSL. My jeszcze nie mamy, ale jest w planach. Zainstalujemy go za 6 miesięcy i sprawdzimy, czy faktycznie będzie ruch na pozycjach.

 6. WC3

  https://validator.w3.org/nu/?doc=http%3A%2F%2Ffabrykapomyslu.pl  pokazuje nam 23 błędy. O ile WC3 nie ma  żadnego wpływu na pozycje, to w dobrym tonie jest ograniczenie błędów do minimum.

 7. Robots.txt

  http://fabrykapomyslu.pl/robots.txt – plik robots.txt jest wykorzystywany do kierowania ruchem związanym z indeksowaniem, za jego pomocą możemy blokować dostęp niechcianym robotom do części katalogów lub całej domeny. Zalecam ostrożność 😉

 8. Sitemap XML

  http://fabrykapomyslu.pl/sitemap.xml – mapa strony jest pomocna przy indeksowaniu naszego serwisu, gdy go podpinamy pod Google Search Console. W innym przypadku do niczego nam się ona nie przyda 😉

 9. Indeksacja serwisu

  site:fabrykapomyslu.pl – w ten sposób sprawdzamy, czy i jak jest zaindeksowany nasz serwis w wyszukiwarce Google.
  brak-strony-w-wynikach

 10. Wersja z WWW oraz bez WWW

  Warto sprawdzić, czy mamy jeden adres internetowy. Występowanie strony pod adresem www.fabrykapomyslu.pl oraz pod fabrykapomyslu.pl jest kopią, czyli klasycznym duplicate content. Należy się go pozbyć poprzez przekierowanie 301 na jeden z adresów.

 11. Wersja mobilna

  Obecność wersji strony przystosowanej do urządzeń mobilnych to jeden z najważniejszych technicznych czynników. Kto nie ma jeszcze responsywnej strony RWD, właśnie w tej chwili powinien szybko się rozglądać za wykonawcą lub pisać na info@xann.pl.
  To, jak nasza strona wygląda i ładuje się na komórkach, możemy sprawdzić chociażby tu: https://developers.google.com/speed/pagespeed/insights/
  Podczas optymalizacji wersji responsywnej wycisnęliśmy wynik 96, zrobiliśmy print screen i… część poprawek cofnęliśmy, bo sklep chodził tragicznie.
  PageSpeed-Insights-2016-03-16-09-48-45

 
Jeżeli jeszcze nie podłączyliśmy naszej strony do Google Search Console, to czas najwyższy to zrobić. Zaraz po podłączeniu strony, Google nie ma jeszcze o nas zbyt wiele do powiedzenia, ale za to my możemy ustawić ważne dla wyszukiwarki informacje, tj.:

 • Ustawić preferowany adres strony z www lub bez www
  ustawienie-bez-www
 • Określić kraj docelowy
 • Przesłać mapę witryny XML w celu szybszego zindeksowania całej witryny

Z racji tego, że my już jesteśmy od miesiąca tam podłączeni, możemy sprawdzić, czy Google nie sygnalizuje nam jakiś błędów. Jeżeli tak, to znaczy, że znowu mamy, co robić 🙂
bledy

Audyt strony – analiza strony pod kątem SEO

Przedstawimy tutaj wzór, jaki należy stosować przy optymalizowaniu każdej podstrony  w serwisie.

 1. Title

  Idealnie jest, gdy tytuł strony zawiera słowa kluczowe + branding. Uwaga! Mówią, że w tytule powinno znaleźć się maksymalnie 70 znaków, ale to guzik prawda. Ważne, żeby był unikatowy (jak powyższy przykład z „świecznik drewniany Blade”).

 2. Meta Description

  Meta description  powinno zawierać podsumowanie tematyki strony. Może składać się z kilku słów jednego zdania albo zawierać nawet krótki akapit. Choć ja osobiście się nim nie przejmuję, bo nie ma ono znaczenia rankingowego, a Google cudownie radzi sobie bez niego.

 3. Nagłówki H1, H2, H3…

  Skoro wszyscy stosują, to nie zaszkodzi, żebyśmy też je stosowali 🙂

 4. ALT dla obrazków

  ALT jest jednym z ważniejszych elementów optymalizacji, a często jest mocno zaniedbywany. Atrybut ten pozwala na określenie alternatywnego tekstu pokazywanego zamiast obrazu, jeżeli z jakichś powodów nie można go wyświetlić.
  Niezbyt dobrze: <img src=”szczeniak.jpg” alt=””/>
  Lepiej: <img src=”szczeniak.jpg” alt=”szczeniak”/>
  Najlepiej: <img src=”szczeniak.jpg” alt=”Szczeniak dalmatyńczyka bawiący się w aportowanie”>
  Unikać: <img src=”szczeniak.jpg” alt=”szczeniak pies młody pies szczenię szczeniaki szczeniaczki pieski szczenięta legowisko piesek retriever  labrador wilczur seter pointer szczeniak jack russell terier szczeniaki psia karma tania psia karma karma dla szczeniąt”/>

 5. Adresy URL

  Struktura adresów URL powinna być jak najkrótsza i zawierać słowo kluczowe. Adres URL zawierający słowa kluczowe jest czytelniejszy i ma wpływ na pozycje strony w wyszukiwarce. Uwaga: należy unikać głębokiego zagnieżdżania podkatalogów, np.: ../telewizory/samsung/lcd/22-cale/saamsung-x23dww.html. Osobiście w naszych sklepach stosuje tylko i wyłącznie zagłębienie do pierwszego poziomu:
  kategoria: http://fabrykapomyslu.pl/drewniane-stojaki
  produkt:  http://fabrykapomyslu.pl/stojak-na-smartfona-bruce

Mini infografika przedstawiająca wzór optymalizacji

audty strony oraz optymalizacja strony

Zewnętrzne oprogramowanie do audytu strony

Zewnętrzne oprogramowanie, które nam może pomóc przy podstawowej optymalizacji:

Senuto

Dość ciekawym kombajnem SEO jest cały czas rozwijany projekt senuto.com, który posiada w sobie cały zestaw narzędzi przydatnych w codziennym życiu prawdziwego SEOwca, takich jak: nasycenie słowa w tekście, nasycenie słowa na stronie, generowanie pliku robots.txt, sugestie słów kluczowych i cała masę innych.
senuto
 
 

Podsumowanie

Kończymy dzisiejszy odcinek i bierzemy się za przygotowanie audytu Usability UX, który będzie tematem kolejnego odcinaka
Kolejne części:
Cz. I. Jak stworzyć i wypromować sklep internetowy – e-commerce
Cz. II. Audyt strony oraz optymalizacja strony
Cz. III. E-Commerce audyt Usability UX
Cz. IV. Content Marketing
Cz. V. Social Media
Cz. VI. Buzz Marketing
Cz VII. Pozycjonowanie strony

Previous post

Jak stworzyć i wypromować sklep internetowy - e-commerce cz. I

Next post

Jak linkować z SWL?

Tomasz Wieliczko

Tomasz Wieliczko

14 komentarzy

 1. 22 marca 2016 at 15:05 — Odpowiedz

  Fajnie, ale dalej czekam na fajerwerki 🙂

 2. 22 marca 2016 at 20:44 — Odpowiedz

  Bardzo fajny tekst o audycie strony, czekam z niecierpliwością na kolejne części 🙂

 3. 22 marca 2016 at 23:15 — Odpowiedz

  Dla mnie świetne podsumowanie wiedzy. Dzięki Tomkowi wiem przynajmniej, że nie błądzę. Optymalizacja sklepu to katorga 😉 Ogólne zasady wszędzie są takie same, ale opisy produktów, żeby uniknąć duplikowania treści jest dość męczące (wprost proporcjonalne do ilości produktów). Mamy w ofercie oleje samochodowe (i nie tylko) i każdy w kilku rodzajach opakowań. Pisanie tego samego tekstu w różnych odmianach nawet po dużej ilości alkoholu jest samobójcze 🙂 Wpadłem na pomysł że wrzucam ten sam opis do kilku odmian tego samego produktu i kończę go zdaniem typu – Ten produkt jest dostępny w opakowaniu (np.) 1 litr. Nie zauważyłem aby gugel traktował taki e opisy jako duplikaty. To dobra droga ?

  • Spoko, nie ma tragedii, nie są to kopie strony

   • 17 listopada 2016 at 15:05 — Odpowiedz

    I nie ma to większego znaczenia, że tak naprawdę 500 znaków jest takich samych jak kilka innych wersji produktu? Różni się tylko jedno zdanie… Google ogarnia, że w Ecommerce tak już jest?

 4. 23 marca 2016 at 12:14 — Odpowiedz

  Jak ktoś będzie chętny, to i wstęp mu wiele podpowie, bo sam go szybko mocno rozwinie 😉

 5. 23 marca 2016 at 14:37 — Odpowiedz

  fajny sposób na promo dla firmy Panie Tomek 🙂 brawo za pomysłowość 🙂

 6. 29 marca 2016 at 12:27 — Odpowiedz

  Świetny artykuł o optymalizacji strony, czekam na następną część.
  PS. literówka w podsumowaniu – „odcinaka” :). Pozdrawiam

 7. Krzysiek
  4 kwietnia 2016 at 10:48 — Odpowiedz

  Ja zauważyłem, że w sklepie najlepiej się pozycjonuje tytuł produktu. Czy jest dobrym krokiem powielanie produktu ze zmianą jedynie title produktu?

 8. […] I. Jak stworzyć i wypromować sklep internetowy – e-commerce Cz. II. Audyt i optymalizacja strony Cz. III. E-Commerce Usability UX Cz. IV. Content Marketing Cz. V. Social Media Cz. VI. Buzz […]

 9. borubar
  1 czerwca 2016 at 08:27 — Odpowiedz

  Idealny tekst, artykuł. Jestem zupełnym laikiem, a założony przeze mnie sklep to raczkująca inicjatywa. Dzięki temu co napisaliście już widzę w czym rzecz. Zanim zakupię usługi w branży SEO itp, będę wiedział co i jak a może pokuszę się sam zrobić audyt strony:-)

 10. Jacek
  7 marca 2017 at 18:17 — Odpowiedz

  A jak radzić sobie w branży gdzie duplicat connet to standard? Działam w branży ksiegarskiej mamy w ofercie ponad 140 tytułów wiec poprawa nie wchodzi w grę od roku strona jest pozycjonowania lecz niestety ciągle ruch z google jest mały jak startowalismy był na poziomie 200-300 u/u obecnie jest 500-600. Co robić ?

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *