Newsy

3 pytania które należy zadać firmie tworzącej strony internetowe

Wybór odpowiedniej firmy tworzącej strony internetowe stanowi obecnie nie lada wyzwanie  jednakże, istnieje kilka czynników które ułatwiają wyselekcjonowanie odpowiedniej agencji.

Jeżeli jesteś dopiero na początku drogi do wyboru odpowiedniego design?u dla strony internetowej swojej firmy, to jedną z najważniejszych kwestii nad jaką należy się poważnie zastanowić, jest którą firmę wybrać ? czego powinno się szukać w przedsiębiorstwie, które ma nam stworzyć nową stronę internetową?

Przed wynajęciem firmy, która zajmuje się projektowaniem i tworzeniem stron internetowych, ważne jest, aby zadać sobie kilka pytań, dotyczących oferowanych przez konkretne agencje usług:

 1. Czy firma oferuje indywidualne projekty, czy gotowe strony z szablonów?

  Ze stroną internetową jest jak z zakupem nowego stroju, można wybrać coś z półki w sklepie, bądź iść do krawca, który przygotuje coś indywidualnego i unikatowego.

  Bezsporną sprawą jest, że można znaleźć odpowiedni, gotowy projekt dla swojej strony www, ale takie wyjście ma ?haczyk? ponieważ bardzo często okazuje się, że musi on przejść szereg poprawek, aby odpowiadał funkcjonalności witryny. Co to oznacza? Że chce się najprawdopodobniej zapłacić za dodatkowy czas rozwoju strony lub wynajem Freelancer?a który dopracuje projekt dodając określone funkcje. W efekcie, generuje to dodatkowe koszty, które prawdopodobnie nie znajdą się na szczycie listy wszystkich kosztownych poprawek.

  Wynajmując agencję i płacąc za nowy projekt, po zakończeniu prac będziesz posiadał stronę zbudowaną od zera, spełniającą wszystkie Twoje potrzeby. Tego rodzaju wyjście pozwoli na stworzenie projektu od podstaw i będzie on odzwierciedleniem Twoich pomysłów, przez co będzie prezentować się naturalnie i oryginalnie, co wzbudza zaufanie użytkowników. Oczywiście wiele zależy od umiejętności firmy, której zleca się wykonanie strony www, nie mniej jednak tego rodzaju wybór zagwarantuje konkretne działania ze strony agencji, które dają oczekiwane rezultaty i będą spełniać wytyczone przez Ciebie cele. Nie będzie to cofanie się poprzez zakup istniejącego projektu, który jedynie ?pasuje? do pewnych oczekiwań nowej strony internetowej.

   

 2. Czy firma posiada odpowiednie umiejętności, aby stworzyć dla Ciebie stronę pomagającą osiągnąć Twoje cele?

  Jest to jedyna droga, która pozwoli Ci tak naprawdę poznać odpowiedź czy strona którą, zaprezentuje Ci firma  po zakończeniu prac będzie dla Ciebie oraz użytkownika odpowiednia pod kątem funkcjonalności. Ważną sprawą jest też to czy została przez nich przetestowana, aby w przyszłości nie występowały jakiekolwiek problemy z jej strukturą ? w każdym razie, możesz się wiele nauczyć o agencji poprzez przeprowadzenie kilku testów:

  – Podczas rozmowy z firmą poproś, aby pokazali Ci przykłady z ich portfolio, które pokazuje ich możliwości, a w szczególności takie umiejętności, które dają Ci pewność, że wszystkie wytyczone przez Ciebie cele i oczekiwania co do strony są możliwe do spełniona przez ich zespół

  – Sprawdź niezależnych opinie innych klientów, aby poznać doświadczenia jak przebiegała współpraca z daną firmą przed i po wykonaniu zlecenia

  -Istotne jest dokładne przeanalizowanie, czy Twoja koncepcja jest do wykonania z punktu widzenia developera (także w terminie i budżecie, który zostanie ustalony). Dodatkowo należy ocenić, jak bardzo skomplikowany jest projekt, ponieważ nierealistyczne oczekiwania dotyczące projektu mogą w dobie obecnych rozwiązań prowadzić do rozczarowania, w tym samym czasie należy zastanowić się jak dużo pracy musi być zaangażowane, aby osiągnąć Twoje cele i czy agencja temu podoła. Wszystkie powyższe kwestie powinny być omówione na spotkaniu z przedstawicielem firmy.

  Czy firma posiada wiedzę z zakresu optymalizacji stron internetowych co w przyszłości pozwoli uniknąć dodatkowych kosztów jeżeli bedziemy chcieli prować stronę poprzez jej pozycjonowanie w wyszukiwarce

   

 3. Ile kontroli będziesz miał nad swoją stroną internetową, po tym jak zostanie oddana do Twojej dyspozycji?

  Niezwykle ważne jest, aby wziąć po uwagę to, że poszczególne części witryny na bieżąco będą musiały być edytowane i aktualizowane:

  Niektóre firmy mogą wymagać sporych opłat, za dokonywanie zmian na Twojej stronie, może to dotyczyć: zmiany tekstu podstawowego, wymiany zdjęć, tworzenia nowych stron itp. W czasie gdy strona nie wymaga zbyt wielu zmian, wszystko jest w porządku, jednak kiedy strona internetowa potrzebuje sporej ingerencji może okazać się to bardzo kosztowną sprawą.

  O ile wprowadzanie zmian na Twojej stronie jest opłacalne dla agencji, to nie koniecznie jest to dobre dla Ciebie. Istnieje jednak idealne rozwiązanie, aby po wykonaniu projektu, firma nie musiała już ingerować w strukturę strony, mianowicie panel CMS (Content Management System- system zarządzania treścią), który w łatwy sposób pozwoli zastosować zmiany na swojej stronie, co ważne, samodzielnie bez ingerencji jakichkolwiek osób trzecich. Jednak nie każda agencja jest w stanie taki zaoferować, dlatego należy odpowiednio przyjrzeć się każdej ofercie.

ps. upewnij się czy twój domowy webmaster u którego zamówiłeś albo zamierzasz zamówić stronę/sklep nie wyjeżdza do angli do pracy gdyż wówczas całą prace bedzie trzeba zacząc od nowa.

ps2. Jak by co to ja polecam jako sklep http://www.xannshop.com/
 

Previous post

Wpływ adresu IP na pozycjonowanie stron

Next post

Blokowanie domen w SWL prawda czy mit?

Tomasz Wieliczko

Tomasz Wieliczko

22 komentarze

 1. Grup
  21 czerwca 2013 at 11:11 — Odpowiedz

  w punkcie 1 jest jeszcze taka możliwość, że ktoś korzysta z szablonu, ale zmienia go pod klienta. Tak wiec jest to po troszkę każda z tych dwóch wersji, ale bliżej jej do autorskiego rozwiązania.

 2. Filip
  21 czerwca 2013 at 13:13 — Odpowiedz

  1. Dla małych i średnich firm spokojnie można kupić szablon i go przerobić.
  2. Portfolio nic nie da klient jak się nie zna. Spojrzy na grafikę i tyle. Grafika ma tylko znaczenie przy Usabilty.
  3. CMS jakiś popularny. W przypadku autorski CMSów zamontowanie choćby POP-UP nie jest już takie tanie.

 3. Grumpy
  21 czerwca 2013 at 15:59 — Odpowiedz

  4. Czy firma korzysta z dobrych praktyk SEO jak np. przyjazne linki czy po oddaniu strony w ręce pozycjonera/marketingowca będzie ją trzeba przerabiać/robić od podstaw.

 4. 21 czerwca 2013 at 21:21 — Odpowiedz

  Najlepiej posiadać indywidualnego (ale dobrego) CMS i pełną kontrolę nad dobrze napisanym i świetnie udokumentowanym kodem oraz własną domenę i serwer. W praktyce to niezwykle rzadki przypadek. Jeśli firma nie posiada wiedzy z zakresu pozycjonowania stron to zawsze można wynająć agencje, która jej w tym pomoże, ale jednocześnie będzie to świadczyć o tym, że nie mają zbyt dużego doświadczenia (bo powinien ich już ktoś tego nauczyć).

 5. 24 czerwca 2013 at 08:02 — Odpowiedz

  To tak jak kupić okazyjnie samochód ktory wogle nie ma serwisu naprawczego w okolicy, wszystko jest zawsze cacy do czasu aż się coś zepsuje, potem nie ma go jak naprawić bo serwisu brak

 6. 24 czerwca 2013 at 12:09 — Odpowiedz

  Odnośnie punktu 1 – niestety nie zawsze jest tak, że zlecając agencji zaprojektowanie indywidualnego, unikatowego szablonu strony w efekcie taki się otrzymuje. Nieraz spotkałam się z sytuacją, gdzie pewna agencja zapewniała klientów, że zawsze wykonują indywidualne projekty, a można było znaleźć kilka standardowych firmowych stronek ich wykonania, gdzie tylko logo, ewentualnie kolorystyka i zdjęcie w topie strony było inne, natomiast cała reszta strony identyczna. A poprzez indywidualny projekt ja rozumiem, że oczywiście jakieś standardy budowy strony się powtarzają, ale takie coś to dla mnie już nie jest do końca indywidualny projekt graficzny, za który klient powinien zapłacić dużo więcej.

 7. Stefan
  25 czerwca 2013 at 08:45 — Odpowiedz

  Filip, co do kupowania szablonów to całkiem to przerabialiśmy i nie uważam tego za dobre rozwiązanie. Szablony ładnie wyglądają i działają w wersji demo, a jak je dostajesz do własne użytku to w kodzie masz syf. Oczywiście nie wszędzie, ale to zdarza się często.

 8. Artur
  26 czerwca 2013 at 12:46 — Odpowiedz

  Najlepiej samemu robić stronę internetową lub zlecać to zaufanym ludziom, co firm oferujących te usługi jakoś nie jestem przekonany, raz się zraziłem i teraz trzymam się od nich z daleka.

 9. biuro rachunkowe poznań
  2 lipca 2013 at 12:30 — Odpowiedz

  Przeważnie wszyscy kupują szablony, przerabiają je albo jeden kupiony wcześnej i sprzedają o wiele drożej.

 10. 9 lipca 2013 at 14:01 — Odpowiedz

  Moim zdaniem brakuje punktu 4: Za co płacę jednorazowo za co dopłacam(poprawki). Coraz więcej firm zaczyna sprzedawać strony bardzo tanio ale wszystkie poprawki to ekstra kasa

 11. Olo
  15 lipca 2013 at 17:22 — Odpowiedz

  A czy może ktoś polecić jakiś gotowy sklep internetowy typu Hom* czy iStor* , shoppe* , nie oczekuję od tego fajerwerków sklep będzie mały i produktów też nie wiele i będzie dodatkiem do działalności .

 12. 18 lipca 2013 at 10:17 — Odpowiedz

  Polecam zainteresować się oprogramowaniem MiStral dla WF-Mag, w którym wykupuje się oprogramowanie i licencję na własność.
  Wkrótce e-Sklep dostępny będzie także opcjonalnie w formie abonamentu, w pakiecie z WF-Mag START.

 13. Marcin Pytlik
  26 lipca 2013 at 23:22 — Odpowiedz

  Bardzo dobre pytania, analogicznie trzeba się spytać klienta czy traktuje poważnie swój biznes i czy jest w stanie zainwestować w dobrą stronę www.

 14. Grzesiek
  10 września 2013 at 12:18 — Odpowiedz

  „Zwykli” użytkownicy nie mający do czynienia z zagadnieniem tworzenia stron często zapominają o punkcie nr 3 – kontrola nad stworzoną witryną. Warto pamiętać o tym punkcie, ponieważ jeśli tego nie ustalimy, to może się okazać, że za każdą zmianę w witrynie będziemy musieli dodatkowo zapłacić.

 15. 20 września 2013 at 19:31 — Odpowiedz

  Pytania do firmy? Z doświadczeń: pierwsza sprawa – kto buduje strony? Szef firmy nie musi nawet do końca znać się na budowie stron. Druga strona – administracja stroną. Im więcej można samodzielnie, tym lepiej. W innej sytuacji płacimy i najczęściej czekamy.

 16. Michał Zakrzewski
  4 lutego 2014 at 15:10 — Odpowiedz

  Według mnie dobrze by było mieć osobę, która może sprawdzić składnie html, czy w portfolio firmy, która ma zająć się naszym projektem znajdują się prace, spełniające podstawowe kryteria, takie jak choćby poprawna walidacja.

 17. 4 lutego 2014 at 15:26 — Odpowiedz

  Michał skoro Google się nie waliduje to po co się przejmować walidacją ?

 18. 19 lutego 2014 at 23:12 — Odpowiedz

  Zgodzę sie w 100% z Kamilem ” Za co płacę jednorazowo za co dopłacam(poprawki). Coraz więcej firm zaczyna sprzedawać strony bardzo tanio ale wszystkie poprawki to ekstra kasa”
  Sam jestem w takiej sytuacji, gdzie za banner klikalny doplata 250pln, za przycisk powrotu 75, za cms obslugujacy caly xml 250pln, za okruszki 100pln itd itd i sie robi 1/3 ceny strony bazowej. W umowie ciezko zawrzec kazdy detal strony, a „ustalenia” nawet w formie pisemnej ciezko wyegzekwowac, jedynie tylko przez pania z zasłonietymi oczami i wagą w rece

 19. masterank
  13 sierpnia 2014 at 14:18 — Odpowiedz

  Pytanie 4… Czy nazywacie się bądź macie coś wspołnego z firmą UnityWeb z Rzeszowa. Jeśli tak automatycznie zrywamy kontrakt, wszelkie ustalenia. Ta firma oszukuje na tysiące złotych.

 20. Mateusz z twojafirmaonline.pl
  25 sierpnia 2014 at 20:39 — Odpowiedz

  To bardzo ważne pytania bo trzeba się wyróżniać z tłumu – ponieważ wiele osób ma już sklepy internetowe! Wiele jednak nie istnieje dłużej niż rok – bo trzeba przedłużyć domenę, a nie ma za co bo sklep nie zarabia, trzeba zapłacić za system, obsługę itd. Aby zarobić trzeba mieć pomysł wybrać dobry system do obsługi sklepu i dobrze działać marketingowo!

 21. Jimmy
  19 listopada 2014 at 14:38 — Odpowiedz

  A czy korzystał ktoś z oferty SMT Software?
  Po przeczytaniu artykułu zacząłem trochę grzebać w sieci i wpadłem właśnie na nich. Wygląda to nieźle, spełniają chyba wszystkie wymagane kryteria, ale wolałbym poznać opinię kogoś, kto zna ich od strony praktycznej…

 22. Marcin
  23 stycznia 2017 at 18:15 — Odpowiedz

  Dzięki za ten wpis, szkoda że dopiero dzisiaj na niego „wpadłem” miałbym dużo mniej problemów z firmą którą niestety wybrałem ….

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *