Newsy

3 pytania które należy zadać firmie pozycjonującej

Internet jest największym pasażem handlowym na świecie, żeby w nim być widocznym wymagana jest współpraca z firmą zajmującą się marketingiem internetowym. Pozycjonowanie i optymalizacja stron jest procesem w dzisiejszych czasach niemal obowiązkowa dla każdej osoby chcącej pozyskiwać klientów z internetu, bez marketingu internetowego praktycznie możemy zapomnieć o napływie nowych klientów.

Internet jest największym pasażem handlowym na świecie, żeby w nim być widocznym wymagana jest współpraca z firmą zajmującą się marketingiem internetowym. Pozycjonowanie i optymalizacja stron jest procesem w dzisiejszych czasach niemal obowiązkowa dla każdej osoby chcącej pozyskiwać klientów z internetu, bez marketingu internetowego praktycznie możemy zapomnieć o napływie nowych klientów.

Wysyp tzw niedzielnych pozycjonerów którzy zajmują się SEO/SEM hobbistycznie czy też jako dorabianie po godzinach powoduje że sporo klientów traci zaufanie z powodu niskiej jakości wykonywanych usług. Najlepszy wybór firmy to firma z polecenia jednak jeżeli nikt nam nie może polecić sami musimy bardzo wnikliwie przyjrzeć sie firmie i dobrze wybrać.

Zatem jak wybrać firmę pozycjonującą strony internetowe opisałem już dużo wcześniej dziś powiem  na jakie  najważniejsze szczegóły szczegóły powinniście należy zwrócić uwagę przy jej wyborze.

1. Jaki jest profil firmy?

Ważne jest żebyśmy dowiedzieli się jak najwięcej o firmie której powierzymy nasz serwis na kolejne lata, interesują nas takie informacje jak:

 • gdzie jest siedziba firmy, (żeby się nie okazało że w akademiku i jak się skończą studia to pozycjoner wyjedzie do Anglii albo już jest w Anglii i nie może odbierać naszych telefonów bo rozładowuje widlakiem tir’a u Turka
 • jaki jest zakres wiedzy i usług firmy, ważne jest żeby prócz pozycjonowania stron firma potrafiła tworzyć te strony wówczas nie będziemy musieli szukać i zlecać kolejnej firmie optymalizacje strony,
 • jaki jest wiek firmy, im dłużej jest firma na rynku starsza tym lepsze doświadczenie i wiedzę w tym co robi, w końcu praktyka czyni mistrza
 • stabilizacja firmy – żeby się nie okazało że pozycjoner który zajmuje się naszą stroną pracuje od 7-15 w Media-mark a popołudniu dorabia sobie na optymalizacji i pozycjonowaniu stron
 • marka firmy – na markę i uznanie firma pracuje długo dlatego jakość jej usług jest na najwyższym poziomie, a wybór usługi na najwyższym poziomie daje nam gwarancje na przyszłość.

Dlatego o ile to możliwe umów się na spotkanie w siedzibie firmy, podczas pierwszego spotkania poznasz firmę czy osobę która będzie się zajmowała Twoją stroną

2. Jak firma promuje swoje usługi?

Ciężko jest uzyskać informacje jakie strony pozycjonując żeby się przekonać o  tym czy są faktycznie dobrzy jeżeli widzimy referencje to już połowa sukcesu ale śmiało można się dowiedzieć jak firma promuje siebie w Internecie, przecież jeżeli sami siebie nie potrafią wypromować to skąd mamy mieć pewność że nasz serwis zdołają?
Pamiętajże płacisz za wy pozycjonowanie strony a nie pozycjonowanie, metoda płatności za wyniki jest obecnie gwarancją że firma będzie starała się stronę wypromować tylko wówczas zarobi na swoje utrzymanie. Więc oczekuj jasnej i prostej metody rozliczeń, wglądu do monitoringu pozycji i statystyk strony.

3. Jakimi metodami będzie pozycjonowana witryna?

Metod procesu promowania strony jest praktycznie tyle co firm każda ma swoje własne i swoją własną politykę. Firmy mają prawo do ukrywania swoich skutecznych metod pozycjonowania stron nie mniej zarys i szkic procesu jak najbardziej firma powinna nakreślić jak również oszacować czas pierwszych wyników żebyśmy podpisując umowę mieli orientacje kiedy nasza strona będzie choć w części wy pozycjonowana.

Autor:

CEO
Xann Internet Solutions

Previous post

Blokowanie domen w SWL prawda czy mit?

Next post

Już nie boje się filtra

Tomasz Wieliczko

Tomasz Wieliczko

22 komentarze

 1. Bochun
  1 sierpnia 2013 at 10:11 — Odpowiedz

  Te trzy pytania o niczym nie świadczą. Im większa firma tym klient staje się mniejszy.
  Korzystałem z 3 dużych agencji Jedna z Wrocławia która sprzedała się Niemcowi.
  Z mojego doświadczenia. Najlepiej pracuje mi się z wolnymi strzelcami. Tzw starzy wyjadacze. Wiedza co i jak ugryź i nie pitolą, że jest update.
  Dlatego omijamy duże firmy i szukamy specjalistów. A nie firmy, które zatrudniają jednego specjalistę i 30 studentów do obsługi nic nie wartego zaplecza.

 2. Bochun
  1 sierpnia 2013 at 10:27 — Odpowiedz

  Te trzy pytania o niczym nie świadczą. Im większa firma tym klient staje się mniejszy.
  Korzystałem z 3 dużych agencji Jedna z Wrocławia która sprzedała się Niemcowi.
  Z mojego doświadczenia. Najlepiej pracuje mi się z wolnymi strzelcami. Tzw starzy wyjadacze. Wiedza co i jak ugryź i nie pitolą, że jest update.
  Dlatego omijamy duże firmy i szukamy specjalistów. A nie firmy, które zatrudniają jednego specjalistę i 30 studentów do obsługi nic nie wartego zaplecza.

 3. 1 sierpnia 2013 at 11:12 — Odpowiedz

  Firma która mnie pozycjonuje zanim została wybrana nie miała łatwego zadania. Męczyłem ich pytaniami tak szczegółowymi, że w pewnym momencie myślałem że uznają mnie za wariata 🙂 Ale najważniejsze to właśnie wybranie właściwej firmy SEO i zadawanie dużo pytań zanim dojdzie do podpisania umowy.

 4. 1 sierpnia 2013 at 15:27 — Odpowiedz

  Bochun masz rację – z doświadczenia najlepiej pracuje się z freelancerami. Niestety mało jest profesjonalnych film którym można powierzyć cokolwiek. Jeżeli chodzi o pozycjonowanie to czasem nawet nie powierzać tej czynności nikomu z zewnątrz bo można tylko stracić.

 5. Filip
  2 sierpnia 2013 at 11:32 — Odpowiedz

  Wedel artykułu, który obecnie jest na sprawny. Najlepsza firma to tak która pozycjonuje bez schematów. Szczerze to przy tak częstych zmianach algorytmu, każda firma może mieć kłopoty z pozycjonowanie. Skoro nawet artykuły tylko z notatek prasowych to też schemat w dodatku szkodliwy:)

 6. 4 sierpnia 2013 at 21:26 — Odpowiedz

  Wg mnie z punktu widzenia firmy, która nie ma znajomego pozycjonera, można się zgodzić prawie ze wszystkimi punktami powyższego wpisu. Z wyjątkiem kwestii dotyczącej miejsca gdzie jest siedziba.
  Dla nowo powstającego mikro przedsiębiorstwa, wynajem lokalu za 1,5-2 tysiące to spory koszt, który trzeba będzie przerzucić na klienta. Znaczna część pozycjonerów prowadzi swoje firmy w domu i nie wpływa to na jakość świadczenia usług.
  Dla mnie nie ma znaczenia czy grafik z drugiego końca Polski, wykonuje mi projekt siedząc w kapciach i bokserkach czy też jest schludnie ubrany i siedzi w biurze w centrum miasta. Wolę żeby wykonał zlecenie szybko i w pełni profesjonalnie przy zachowaniu konkurencyjne ceny.

 7. 8 sierpnia 2013 at 10:38 — Odpowiedz

  mam wrażenie, że artykuł jest pewnego rodzaju dyskryminacją małych firm/freenalcerów pracujących w domowym zaciszu, którzy nierzadko mając mniej czasu mają mniej zleceń, ale potrafią się do nich rzeczywiście bardzo dobrze przyłożyć czy przygotować – osobiście korzystam z usług takiego człowiek, poziom merytoryczny jest ok, spełnia pokładane w nim oczekiwania, a że nie ma dużej firmy… no cóż nie ma też kosztów na które musi więcej zarobić

 8. 8 sierpnia 2013 at 20:18 — Odpowiedz

  ciekawy jestem kto robi SEO dla xann, bo niemiłosiernie spamują katalogi z tym xann.pl

 9. 14 sierpnia 2013 at 13:32 — Odpowiedz

  W dużych firmach często minusem jest zwyczajnie brak czasu dla klienta. Jeśli pozycje są wysoko, to zlewana jest optymalizacja, „bo i po co sobie głowę zawracać”. Freelancer jest w stanie poświęcić więcej uwagi i przede wszystkim zaproponować jakiś lepszy z punktu widzenia klienta model rozliczeń niż za pozycje.

 10. 24 sierpnia 2013 at 23:31 — Odpowiedz

  W każdej branży duzi narzekają na małych, że psują rynek, zaniżają ceny i partaczą robotę. A mali jak już urosną będą robić to samo. Psioczyć na młodszą konkurencję. A każdy, kto nie ma wyrobionej marki chcąc zdobyć referencje musi zejść z ceny.

 11. Piotr
  25 sierpnia 2013 at 17:43 — Odpowiedz

  Ciekawy artykuł ale uważam, że małe firmy czy też freelancerzy nie powinni być dyskryminowani. Czasmi mogą wykonać usługę bardzo dobrze i w korzystnej cenie.

 12. Oney
  28 sierpnia 2013 at 12:17 — Odpowiedz

  W sumie dobrze jest rozpoczynać współpracę z firmą, która już wcześniej świadczyła usługi np. rodzinie czy znajomym. Ja tak robię i zawsze wychodzę na prostą. Niestety jeśli chodzi o agencje bywa różnie, dlatego lepiej uważać.

 13. 14 września 2013 at 21:32 — Odpowiedz

  Dla mnie najważniejsze są refencje i zdecydowanie wolę małe firmy bo te podhcodzą do klienta bardziej „po ludzku”.

 14. SEOdoc
  15 września 2013 at 21:54 — Odpowiedz

  Zgadzam się z przedmówcą. Wielokrotnie miałem kontakt z klientami, którzy zostali kiepsko potraktowani przez „uznaną” agencję.
  Nie jest to żadną regułą ale zazwyczaj najlepsze rezultaty oraz poziom obsługi dostarczają mniejsze i średnie agencje SEO.

 15. 22 września 2013 at 19:38 — Odpowiedz

  Niestety nie zawsze to działa ….

 16. 25 października 2013 at 16:10 — Odpowiedz

  Widlak u Turka w Anglii mnie rozwalił na łopatki :).
  Niestety jak klient nie ma przynajmniej podstaw o pozycjonowaniu, to nawet najlepiej zapowiadająca się firma może okazać się niczego nie warta.

 17. 8 grudnia 2013 at 09:35 — Odpowiedz

  Ja jakoś do firm pozycjonujących też nie mam szczęścia ;/ ale może p tym artykule będzie lepiej 😉

 18. Jogurtowo
  11 marca 2014 at 10:34 — Odpowiedz

  Przebrnęliśmy już przez kilka ofert firm pozycjonujących i jestem strasznie zawiedziona ich podejściem…

 19. 22 sierpnia 2014 at 10:58 — Odpowiedz

  Według mnie po pierwsze: Optymalizacja (właściwy cms), po drugie treść, a po trzecie linki. Więc najpierw porządna strona a potem pozycjonowanie jej przez linkowanie. Zawierzenie jednej firmie a nie produktowi mija się z celem. Już nie jedna nawet bardzo duża firma ze swoją stroną popłynęła na manowce przez pozycjonowanie jednej nawet sprawdzonej wcześniej firmie. Niestety trzeba się coś ciut ciut w tym orientować żeby nie nabić swojej strony w butelkę. Ja wolę kupować produkty w sensie ileś linków z wysokim Trust Rankiem czy linki na bezpiecznych blogach. Z tym że trzeba pamiętać o wszelkiej dywersyfikacji 🙂

 20. […] Na zakończenie polecam artykuł: Jak wybrać firmę tworzącą sklepy internetowe […]

 21. Maciej
  25 marca 2015 at 15:16 — Odpowiedz

  Sensowne jest o to wszystko zapytać, oczywiście preferowałbym mniejsze firmy, ale to też zależy od klienta i poziomu wyzwań. Większe firmy idą, albo w większych klientów, albo masowo załatwiają mniejszych.

 22. 18 czerwca 2017 at 13:37 — Odpowiedz

  Artykuł opublikowany kilka lat temu, ale moim zdaniem nadal aktualny. Warto by było rozwinąć nieco wątek, bo jest on dość „rozwarty” a bardzo często są zadawane pytania jak wybrać i o co pytać firmę pozycjonerską przy współpracy z nią.

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *